Lale Aytaman

Filolog, Milletvekili, Vali, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü

Filolog Doktor (Dr. Phil.), İlk Kadın Vali, Siyasetçi, XX. Dönem Muğla Milletvekili. 1944 yılında İstanbul’da doğdu. Baba adı Abdullah, anne adı Mukadder.  İstanbul Avusturya Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra, Arizona’da AFS öğrenci değişimi programına katıldı. İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi ve Hamburg’da Alman Dili ve Edebiyatı doktorası yaptı. Ankara Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı, Almanca dersler verdi.

II. Dünya Savaşı’nın sonlarında, siyasetçi bir aile ortamında büyüdü. içine doğdu. Babası, 1975-80 yılları arasında Kocaeli senatörlüğü yapan Dr. Abdullah Köseoğlu, dayısı da ünlü politikacı ve 12 Mart (1971) döneminin başbakanlardan Nihat Erim’dir. Emekli büyükelçi Reha Aytaman’la evlendi. Osman Aytaman adında Endüstri Mühendisi olan bir oğlu vardır.

Lâle Aytaman, eşi büyükelçi Reha Aytaman’la birlikte birçok ülkede bulundu. Turgut Özal Cumhurbaşkanlığı döneminde, 6 Temmuz 1991 tarihinde, ANAP genel başkanı Mesut Yılmaz’ın başbakanlığındaki hükümet tarafından Türkiye’nin ilk kadın valisi olarak Muğla’ya atandı. Görevini 1995 yılına kadar sürdürdü. 1994-95 yıllarında Muğla valisi olarak Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Planlamalar Kongresi Türk Milli Heyeti Başkanlığı yaptı, “Avrupa Planlamaları Çalışma Grubu” başkan yardımcısı oldu.

Muğla ilinde kadının el emeğinin değerlendirilmesi ve tütüne alternatif projeler geliştirilmesi kapsamında, geleneksel dokumacılığın korunması için Yeşilyurt Modeli’ni oluşturdu ve Muğla El Sanatları Sanayi Ticaret Limited Şirketi (MELSA)’ni kurdu. Muğla Üniversitesi’nin kurulmasında yaptığı hizmetler ve çevreye yönelik çalışmaları ile de öne çıktı.

1995 yılında Anavatan Partisi (ANAP)’den XX. Dönem (24.12.1995 – 18.04.1999) Muğla milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kadının Statüsünü Araştırma Komisyonu Başkanlığı yaptı. TBMM ANAP Kurulu üyeliği ve ANAP Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliklerine seçildi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği (BAB) Milli Heyet üyeliği yaptı. AKPM’de bir Komisyon Başkanlığı’na seçilen ilk Türk milletvekili olarak “Çevre, Yerel ve Bölgesel Yönetimler Komisyonu” başkanlığı yaptı.

Lale Aytaman, Valilik görevi boyunca yaşadığı anılarını, İğneli Koltukta Dört Buçuk Yıl (2008) adlı kitapta topladı. Kitabında, Türkiye’nin ilk ve tek kadın valisinin içtenlikle kayda geçtiği valilik anılarını anlattı.  Evli, 1 çocuk annesidir. Almanca, İngilizce, Orta düzey İtalyanca biliyor.

Vali Hanım: Lale Aytaman

 

Dönemin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, bir kadını vali olarak atayacaklarını dile getirdiğinde, siyasilerden idarecilere kadar birçok erkek “Kadın vali mi!” tepkisi gösterdi. Ama o sadece ilk kadın vali olmadı, bürokrasideki taşları yerinden oynattı. Dönemin İstanbul Valisi Cahit Bayar, KKTC’ye büyükelçi olarak atandı. Bu atama bir ilkti; yani ilk kez bir vali büyükelçi oluyordu.

Bu atamanın ardındaki isim İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli, Dışişleri bürokrasisinin bu atamaya biraz burulduğunu hissetti, gönül alma yoluna gitti. Bunu da bir kadın büyükelçiyi Cumhuriyet’in ilk valisi yaparak gerçekleştirmeye karar verdi.

Filiz Dinçmen’i atamak istedi. Cumhurbaşkanı Özal, Kalemli’ye Dinçmen’in Dışişleri’nde kalmayı tercih edeceğini söyledi. Öyle de oldu. Kalemli bu kez Dinçmen’in yardımcısı Reha Aytaman’ın eşi Lale Aytaman’ı önerdi. Özal, “Hah şimdi oldu bak” dedi. Kalemli, Lale Aytaman’a telefon ederek valilik teklif etti. Fakat Aytaman bunun bir telefon şakası olduğunu sandı. Kalemli, çareyi gizli bakanlık numarasını vermekte buldu. Lale Hanım Cumhuriyet’in ilk kadın valisi olmanın gururunu yaşadı.

 

KAYNAKÇA: Lale Aytaman / İğneli Koltukta Dört Buçuk Yıl (2008), TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), İhsan Işık / Ünlü Kadınlar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, c. 6, 2013) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2019), Cumhuriyetin 91’inci yılında 91 sembol kadın (kadinlarkulubu.com, 30 Ekim 2014),

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör