Kemal Tümerkan

Deneme Yazarı, Şair

Doğum
24 Kasım, 1952
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi
Burç
Diğer İsimler
Mustafa Kemal Tümerkan (asıl adı)

Deneme yazarı, şair. 24 Kasım 1952, İstanbul doğumlu. Tam adı Mustafa Kemal Tümerkan’dır. Kitaplarında Kemal Tümerkan adını kullandı. Şair ve yazar Cavidan Tümerkan, annesi; Sinop eski milletvekili ve şair Dr. Muhit Tümerkan, babasıdır. Kalamış İlkokulu, Fenerbahçe Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi mezunu. 1980 yılından itibaren TEKFEN (1908-83) ve UNILEVER (1983-2009) firmalarında proje mühendisi ve AR-GE yöneticisi olarak görev yaptı. Hayatını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü.  Işıl Tümerkan ile evli; Barış ve Aslı adlarında iki çocuk babasıdır.

İlk şiiri 1966’da Gergef dergisinde yer aldı. Sonraki yıllarda dergilerde yazmayı tercih etmedi, deneme türünde ürünlerini iki kitapta topladı. 1984 yılında ENKA’nın açtığı şiir yarışmasında mansiyon aldı.

ESERLERİ (Deneme):

Hiç Gülümsenmemiş Gülümseyişimle (1999), Biri (2006).

AKIŞ

Birden kucaklandığımı hissettim. Ortalık kapkaranlık oldu ama garip çok garip; karanlığın içinde değildim, karanlığın ta kendisiydim. Karanlıkta kalsam korkacaktım ama karanlığın kendisi olunca korkmadım.

Sonra hafifçe aydınlandı ortalık ve kız, erkek çok sayıda küçük çocuk etrafımı aldılar; hepsinin gözlerini tanıyordum, benim gözlerimdi onlar. Onların dışında olmadığımı fark ettim, üzerlerindeydim; ben artık onların gözleriydim.

El ele tutuşan tüm çocukların göz çukurlarında, onlarla birlikte yavaşça yükseldik, büyük bir sessizlik içinde güneşe yaklaştık. Ne büyüyordu, ne yakıyordu güneş ama gariptir, gene de yaklaşıyordu.

Birden paramparça oldu, gökyüzüne yayılan sonsuz sayıda kıvılcıma dönüştü. Kıvılcımlar beni yakmıyordu, çünkü ben artık kendim kıvılcımdım ve yıldızlara doğru sıçrıyordum. Ben dokununca yıldızlar da paramparça oldu ve pırıl pırıl  yıldız tozlarına dönüştüm sonra ortalık tekrar kapkaranlık oldu.

Artık gökyüzünde değil, büyük bir denizin içinde olduğumu anladım. Tuzlu bir su damlası olmuştum şimdi ama deniz değildim; iri, altın renkli pulları ile renk renk pulları birbirine karışmış bir balığın göz pınarında gitgide büyüyen gözyaşıydım. Büyüdüm, büyüdüm ve orada tutunamadım, dağıldım ve denize karıştım.

‘’Nasıl bir duygu ?’’ derseniz, ‘’ Denize karışmış bir balık gözyaşı olmak’’, deniz olmak gibi bir şey!

 

(Kemal Tümerkan / Biri, 2006)  

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör