Fuat Ömer Keskinoğlu

Hukukçu, Şair

Ölüm
22 Ağustos, 1967
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Şair, hukukçu (D. 1906 (H. 1323), Selanik – Ö. 22 Ağustos 1967, Kadıköy / İstanbul). Zehra Hanım ile Ömer Lütfü Beyin oğlu, tiyatro sanatçısı Mehmet Keskinoğlu’nun babasıdır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Bir süre Ankara’da saccı yardımcılığı yaptı. Daha sonra bu görevden  ayrılarak, 1950’ye kadar Ankara, 1950’den sonra İstanbul Barosuna bağlı olarak avukatlık yaptı. 1930’lu - 40’lı yıllarda şiirler yazıp yayımladı. Yahya Kemal Beyatlı, Ercüment Behzat Lav, Nurullah Ataç, Sabahattin - Bedri Rahmi Eyuboğlu kardeşler ile Melih Cevdet Anday gibi şair ve yazarla yakın arkadaşlıklar kurdu. 1938 Harp Okulu Davası’nda Nâzım Hikmet’in avukatlığını üstlenmişti. 1945’te Halikarnas Balıkçısı’nın ön ayak olmasıyla yapılan ilk Mavi Yolculuk’ta o da bulundu. Petek (1940) adlı bir şiir kitabı vardır.

“Yakın dostlarından biri olunca anladım ki, büyük bir ozan olmak için yanıp tutuştuşan bir ruhu vardı, kimselere belli etmiyordu bunu. Bekliyordu. İki oğlunu yetiştirecek, emekliye ayrılacak, sonra da kendini tümden şiire adayacaktı. Ama şiir kimseyi beklememiştir ki! Bunu Fuat Ömer de biliyordu elbet, ama o günü şiire yeniden başlayacağı o büyük günü boyuna ileri atarak oyalanıyordu.” Melih Cevdet Anday

HAKKINDA: Haluk Oral – M. Şeref Özsoy / Erol Güney’in Ke(n)disi (…), Meral Ataç Tolluoğlu / Babam Nurullah Ataç (1980), Memet Fuat / Nâzım Hikmet (2000), Haluk Oral  / Hürriyet Gösteri (Mayıs 2005).

BAHÇELER I-II

BAHÇELER

 

I

Tohumlar kurtulmuş kabuklardan;

Toprağa açmış sırrını badem.

Gülen yüzümdür tomurcuklardan:

Yeniden doğurmuş seni annem.

 

Yüzünde korkma buruşuklardan,

Yakamoz rüyaları cehennem;

Duyarsın nur topu çocuklardan:

Tenin hazlarından bu alem.

 

BAHÇELER

 

II

Arzularından uzak yazların

Bütün bayıldığın meyveleri;

Dalında olgun türküsü narın

Dolduruyor ılık geceleri.

 

Dudaklarında tattığım yarın;

Ömrün: “Geçme, dur!” dediğim yeri;

Altın yorgunlukları hazların

Sarmada aydınlık bahçeleri. 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör