Mehmet Niyazi (Şair)

Eğitimci, Gazeteci, Yazar, Şair

Ölüm
29 Kasım, 1931
Eğitim
Darulmuallim (Erkek Öğretmen Okulu)

Gazeteci, şair, yazar, eğitimci (D. Romanya / Dobruca / Mangalya, 1878 – Ö. Dobruca / Mecidiye, 29 Kasım 1931). Kırım kökenli bir ailenin çocuğudur. Gençliğini doğduğu o şirin ve sakin köyde geçirdi. İlkokulu aynı yerde okuduktan sonra İstanbul’a gelerek Darulmuallim (Erkek Öğretmen Okulu)’e girdi. Bu okulu bitirdikten sonra Kırım’a gitti (1898) ve öğretmen oldu. Çarlık yönetiminin onu izlemeye alması yüzünden ertesi yıl İstanbul’a döndü. Yıllar sonra yine atayurdu olan Kırım’a gitti ise de aynı nedenlerle dolayı burada bir yıldan fazla kalmadan tekrar İstanbul’a geldi.

Mehmet Niyazi, 1904 yılında başlıyarak hayatının sonuna kadar, öğretmen ve gazeteci olarak Dobruca Türklerine hizmet etti. “Dobruca Sadası”, “Teşvik”, “Işık” gazetelerini ile “Mektep ve Aile” dergisini çıkardı. Dış ülkelerde yayımlanan Türkçe gazetelere de sürekli yazılar yazdı, şiirler gönderdi. O, yurduna ve milletine aşık, onların dertleri ile yanıp kavrulan bir kişiydi.

Şiirlerinde vatan ve millet duygularını dile getirir. Kırım Türklerinin uğradıkları felaketlere yüreği yanarak üzülür. Dobruca’daki Kırım Türklerine, “Yeşil Ada” diye nitelendirdiği Kırım’ı tanıtmaya çalıştı. Dobruca göçmenlerinin kalbinde Kırım sevgisini yaratan odur. Özellikle gençler üzerine şair Mehmet Niyazi’nin etkisi büyük olmuştur.

Mehmet Niyazi, 29 Kasım 1931 tarihinde Dobruca’nın Mecidiye şehrinde hayata gözlerini yumdu. “Emel” dergisi, şair ve öğretmen Mehmet Niyazi’nin Mecidiye mezarlığındaki kabrine 1935 yılında mütevazi bir anıt diktirdi. Anıtının açılış törenine halktan binlerce kişi katıldı. “Kuran-ı Kerim” okundu, konuşmalar yapıldı ve anıt-kabri ziyarete açıldı.

ESERLERİ (Şiir):

İthâfât (1912), Kök Kitap (1919), Hacıoğlu Pazarcığı (1931), Sagış (1931, yeni bas. 1998), Kırım Şiirleri (1935).

KAYNAK: Müstecip Ülküsal / Dobruca ve Türkler (2. Basım, Ankara 1987), Niyazi Hüseyin Bahtiyar / Balkanlar’da Türk Ünlüleri (1999),  İslâmî Edebiyat dergisi (sayı: 40, Temmuz-Ağustos-Eylül 2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009, 12. c. 2015).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör