Mehmet Naci Ecer

Eğitimci, Yazar

Doğum
Ölüm
05 Aralık, 1953
Eğitim
Paris Sorbonne Üniversitesi Pedagoji Bölümü

Eğitimci-yazar (D. 1901, Niğde – Ö. 5 Aralık 1953, Niğde). Hüseyin Naili Kubalı, anne tarafından yakın akrabasıydı. İlk ve orta öğrenimini Niğde’de tamamladıktan sonra Adana Erkek Lisesini bitirdi. Yüksek öğrenimini 1924’te gittiği Paris’te Sorbonne Üniversitesi Pedagoji Bölümünde burslu öğrenci olarak okudu. Mezuniyetinin (1928) ardından yurda döndüğünde İstanbul Muallim Mektebi ve Erzurum Lisesinde öğretmen (müdür muavini) ardından Adana Erkek Öğretmen Okulunda müdür olarak görev yaptı. Daha sonra İstanbul Pertevniyal Lisesi, Niğde Lisesi yöneticiliklerinde bulundu. Niğde Mezarlığında toprağa verilmiştir. Evli ve üç çocuk babasıydı. Hakkında kızı Seyhan Ecer, Bir Eğitim Sevdalısı - Mehmet Naci Ecer adlı bir monografik roman yazmıştır (2009).

Nurullah Ataç, Burhan Toprak, Suut Kemal Yetkin, Yunus Kâzım Köni, Namdar Rahmi Karatay, Cemil Sena, Reşat Ekrem Koçu gibi dönemin ünlü yazarlarıyla yakın dostlukları bulunan Mehmet Naci Ecer, yazı hayatına şiirle başlamış; Görüşler, Çığır gibi halkevleri dergilerinde felsefe ve eğitim üzerine pek çok yazısı yayımlanmış, Fransızcadan Türkçeye çeviriler yapmıştır.

ESERLERİ:

EĞİTİM: Pedagojide Test Usulü, Anormal Çocuk.

ÇEVİRİ: Karıncaların Hayatı (Maurice Maeterlinck’ten), İnsan (Fr. Paulhan’dan, 1936), Gobino (Comte de Gobineau’dan, 1940), Ahlâkın Ahlâksızlığı (Fr. Paulhan’dan, 1946).

KAYNAK: İsmail Özmel / Dünden Bugüne Niğdeli Şair ve Yazarlar (1990), Seyhan Ecer / Bir Eğitim Sevdalısı - Mehmet Naci Ecer (2009).

 

                                                  

              

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör