Mehmet Mustafa Aykutoğlu

Hukukçu, Yazar

Doğum
Ölüm
12 Haziran, 2007
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukukçu, yazar (D. 1917, Giresun – Ö. 12 Haziran 2007, Ankara). Liseyi Trabzon'da okudu. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde bitirdi. 1938 yılında Tasvir-i Efkâr gazetesinde gazeteciliğe ve yazarlığa başladı. 1939 yılından itibaren Tasvir, Akis, Aksu, İktisat gibi gazete ve dergilerde birçok şiiri, röportajları ve yazıları yayımlandı. Hâkimlik yaptı ve 1949 yılından itibaren TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) Genel Müdürlüğünde hukuk müşavirliği raportörü olarak görev aldı. Serbest avukatlık ve hocalık yaptı, Ziraat Bankası ve Belediye hukuk müşavirliklerinde bulundu. Uzun yıllar Fiskobirlik Genel Müdürlüğünde hukuk müşaviri ve avukat olarak görev yaptı. 1952-54 yılları arasında Giresun-Ordu Bölgesi Baro Başkanlığına seçildi. İki çocuğu, dört torunu vardı.

Mehmet Mustafa Aykutoğlu, "Giresun'un Tarihi" ve "Harikalar Ülkesi Muhteşem Efes" adlı tarihî iki önemli eser üzerinde çalışmalar yaptı. Atatürk, İsmet İnönü, Yahya Kemal Beyatlı, Abdülhak Hamid Tarhan, Süleyman Nazif gibi çok sayıda ünlü ile ilgi anıları ve çeşitli ülkelere yaptığı gezi izlenimlerini yazarak bir kitapta topladı. Ayrıca; "Harikalar Ülkesi Muhteşem Efes”, "Kirazın Ana Vatanı ve Dünyaya Yayıldığı İlk Kiraz Ülkesi Giresun.", "Dünya Fındık İhracat ve Ticaret Merkezi Giresun", "Dünyaca Ünlü Giresun Fındığı" gibi çalışmaları vardı.

ESERLERİ:

ŞİİR: Bir Demet Çiçek (1983), Dizelerde Anılar.

ANI-GEZİ: Bir Yaşamın Romanı (Atatürk, İsmet İnönü, Yahya Kemal, Abdülhak Hamid, Süleyman Nazif gibi çok sayıda ünlü ilgi anıları ve çeşitli ülkelere gezilerinin izlenimleri, 2000).

HAKKINDA: Hüseyin Yurdabak / Kalenin Bayrakları - Şiir Antolojisi (2007) - Türk Edebiyatından Bir Demet II (2007).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör