Ertuğrul Şevket Avaroğlu

Gazeteci, Öykü Yazarı

Doğum
Ölüm
-
-

Gazeteci, öykücü (D. 1909, İstanbul – Ö. ?). Heybeliada Bahriye Mektebini bedensel yetersizlik nedeniyle yarım bırakarak, 1925’te Yüksek Muallim Mektebinin tarih bölümüne girdi. Ancak burayı da bitirmeden öykücü Sadri Edhem’in teşvikiyle Son Telgraf’ta muhabirliğe başladı. 1934’e kadar İstanbul gazetelerinde çalıştıktan sonra Ankara’ya giderek Matbuat Umum Müdürlüğüne girdi. Tan, Vatan, Tasvir, Akşam gazetelerinin Ankara muhabirliğini yaptı. 1944’te İstanbul’a dönerek, bir süre Tan’ın  yazı işleri müdürlüğünde bulundu. Karikatürist Ramiz ile Mizah dergisini, M. Faruk Gürtunca ile Devran’ı çıkardı; Refik Halit Karay’ın Aydede’sinde yazı işleri müdürlüğü yaptı, daha sonra Yeni Sabah’a yazdı. 1959’da M. Faruk Gürtunca’nın Ülkü müesseselerine genel müdür oldu.

Her Gün gazetesinde “Sapantaşı” başlıklı fıkralar yazdı. Nevres Baba ve Aşkın Ölümü gibi yirmiden fazla romanı gazetelerde imzasız olarak tefrika edildi. Öykü ve romanları dışında üç perdelik komedisi Şeriatcasına halkevlerinde sahnelendi. Şiirlerini yayımlamadı, ancak bazı şiirleri bestelendi. Bunlardan en ünlüsü Osman Nihat Akın’ın nihavent makamında bestelediği Kalbimdeki Son Aşka İnerken Yine Perde’dir.

ESERLERİ:

ÖYKÜ: Köse Fuad (1929), Olmıyan Şeyler (1938).

OYUN: Şeriatcasına (1938), Vatan Çocuğu (1945).

DİĞER: Zeki Müren’in İlk Filmi: Beklenen Şarkı.

HAKKINDA: TDE Ansiklopedisi (c. 1, 1976), TBE Ansiklopedisi (2001), Hüseyin Su – Ömer Lekesiz / Öykücüler ve Öykü Kitapları (Heceöykü, Ağustos-Eylül 2004).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör