Yiğit Bener

Roman Yazarı, Çevirmen, Yazar

Diğer İsimler
Eşref Yiğit Bener

 Romancı, çevirmen. 1958, Brüksel / Belçika doğumlu. Tam adı Eşref Yiğit Bener. Yazar Erhan Bener’in oğludur. Yazar Vüs’at O. Bener amcası, ressam Fikret Otyam ve müzisyen Nedim Otyam ile şair Nusret Otyam dayılarıdır. İlk ve ortaöğrenimini, üçer dörder yıllık dönemlerle mekik dokuduğu Paris ve Ankara’da tamamladı. 12 Eylül 1980’den sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisiyken yurt dışına gitti. Brüksel ve Paris’te on yıl boyunca çocuk bakıcılığından göçmen sorunları danışmanlığına, uluslararası dış politika dergisi yazı işleri müdürlüğünden basın danışmanlığına, konferans çevirmenliğinden üniversite öğretim görevliliğine kadar değişik işlerde çalıştı.

İlk öyküsü (Yabancılar), Çağdaş Türk Dili dergisinde (1991); edebiyat, sanat, siyaset ya da güncel yaşamla ilgili konularda makaleleri, denemeleri  çeşitli dergilerde yayımlandı. Laciavetine, Michaux, Keltes, Mandel gibi yazarların kitaplarını Fransızcadan Türkçeye çevirdi. Çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü.

Bir şeyleri değiştirmek... Daha iyiyi ve güzeli getirmek, varolanı kabul etmeyip, yetinmemek. Daha iyisini istemek, ya da en azından daha kötü olmayan bir şey aramak.’ İşte bu düşüncelerin biraraya gelmesiyle oluşan ‘Eksik Taşlar’, olağanı değiştirmek isteyen ancak başarılı olamayınca ne yapacağını bilemeyenlerin romanı.” (Neslihan Savaş)

Evet, Eksik Taşlar bir ilk roman ama üzerinde uzun zaman çalışılmış bir ilk roman. (...) Eksik Taşlar’ın başarı nedenlerinden biri de Yiğit Bener’in Türkiye’yi olduğu kadar Batı’yı da, Batı insanını da tanıması; o ‘yabancılar’ı okurken yadırgamıyoruz, çeviri kişiler çıkmıyor karşımıza, hep etten kemikten insanlarla karşılaşıyoruz.

“Yiğit Bener, belli ki edebiyat kadar ekonomik, toplumsal, siyasal sorunlarla da uğraşmış.” (Fethi Naci)

ESERLERİ:

ROMAN: Eksik Taşlar (2001).

ÇEVİRİ: İstanbul’da Bir Fransız Sarayı (J. M. Casa’dan,  1995), Usulca (J. M. Lachavetin’den, 1995), Toplu Oyunları  / Batı Rıhtımı-Zenciyle İtlerin Dalaşı (B. M. Koltes’den,1999), Marksizm ve Estetik (M. Lequenne’den, 2000), Gecenin Ucuna Yolculuk (L. F. Céline’den, 2002).

HAKKINDA: Fethi Naci / Yeni Bir Romancı -1 (Cumhuriyet Kitap, 15.2.2001), Fethi Naci / Yeni Bir Romancı-2 (Cumhuriyet Kitap, 22.2.2001), Her Bener’in Roman Yazışı Farklı, Bu... Yiğit Bener - Fethi Naci / Yeni Bir Romancı-3  (Cumhuriyet Kitap, 1.3.2001), Neslihan Savaş / Eksik Taşlar (Radikal Kitap 11.7.2002), Levent Cinemre / Eksik Taşlar (Cumhuriyet Kitap, 1.8.2002), TBE Ansiklopedisi (2. bas. c. 1, 2003).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör