Doğan Koloğlu

Futbolcu, Spor Yazarı, Gazeteci

Doğum
Ölüm
13 Kasım, 2013
Eğitim
Galatasaray Lisesi

Futbolcu, Gazeteci, Spor yazarı,  TSYD Genel Başkanlarından (D. 1927,  Sürmene / Trabzon – Ö.  13 Kasım 2013, İstanbul). İlk, orta ve lise öğretimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. Galatasaray’a futbolcu, yönetici ve teknik adam olarak da hizmet etti. Hürriyet gazetesi spor servisi müdürlüğü yap­tı. Vatan, Milliyet, Sabah, Akşam gazetelerinde çalıştı. Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin kurucuları arasında yer aldı. Genel Başkanlığını yaptı.

Doğan Koloğlu gazeteci ve araştırmacı yazar kimliğiyle Türk basınının önemli isimlerinden biriydi. Hürriyet Gazetesi Spor Servisi Müdürlüğü yapan, Akşam, Milliyet, Sabah ve Vatan gazetelerinde çalışan Koloğlu, Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin (TSYD) kurucu üyelerindendi. Doğan Koloğlu TSYD'nin 1981-1984 yılları arasında Genel Başkanlığı'nı da yaptı. Spor yazılarıyla Türk sporuna ve futboluna büyük emekleri oldu. 'Hücum futbolu' terimini çok sık olarak kullanan ve futbolda hücumun önemini yüzlerce yazıyla anlatan Koloğlu ayrıca 'patlayan forvet' terimini de akıllara kazıyan isim olmuştu.

Türk basınının duayenlerinden Doğan Koloğlu 13 Kasım 2013 günü İstanbul’da vefat etti. Koloğlu'nun cenazesi 15 Kasım Cuma günü Levent Camii'nde Cuma namazına müteakip kılınan cenaze namazından sonra Zincirlikuyu'daki aile kabristanına defnedildi.

KAYNAK: Altan Tanrıkulu / Bir Kalbin Şifresi (Hürriyet, 9 Kasım 2013), Doğan Koloğlu'nu kaybettik (hurriyet.com.tr – DHA, 13 Kasım 2013), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2014).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör