Fuat Güzel

Kimya Profesörü, Akademisyen

Doğum
Eğitim
Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü

Akademisyen, kimya profesörü. 1961 yılında Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini aynı ilçede tamamladı. 1979 yılında Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde yüksek öğrenimime başlayarak 1983 yılında "Kimyager" olarak mezun oldu. 1984 yılında mezun olduğu fakültenin Fizikokimya Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 1987 yılında Dicle Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde "Çeşitli Katıların B.E.T. Tek Nokta Yöntemi ile Katıların Yüzey Alanlarının Belirlenmesi ve Diğer Yöntemlerle Karşılaştırılması" konulu Yüksek Lisans tezini tamamlayarak "Kimya Bilim Uzmanlığı" unvanını aldı. 1991 yılında Dicle Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde, "Fındık ve Badem Kabuklarından Çeşitli Hazırlama Koşullarında Aktif Karbon Üretimi ve Bunların Adsorpsiyon Karakteristiklerinin Belirlenmesi" konulu doktora tezini tamamlayarak "Doktor" unvanını aldı.

1992 yılında Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizikokimya Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. 1996 yılında Fizikokimya bilim dalında “Doçent” unvanını aldı ve 1997 yılında Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizikokimya Anabilim Dalında doçentlik kadrosuna atandı.1997 yılında naklen Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Bölümü Kimya Eğitimi Anabilim Dalında göreve başladı. Aynı yıl görev yaptığı Anabilim Dalı Başkanlığına atandı ve on iki yıl bu görevini sürdürdü.1998-2000 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümünde Kurucu Başkanlık görevi yaptı. 2004 Yılında “Profesör” unvanı adı ve Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Bölümü Kimya Eğitimi Anabilim Dalında profesörlük kadrosuna atandı.

Belirli dönem aralıklarında Fakülte Kurulu ve Yönetim Kurullarında profesör temsilciliği ile aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü Yönetim Kurulu üyelikleri yaptı. Birçok ulusal ve uluslar arası hakemli dergilerde uzmanlık alanı ile ilgili olarak yazarlık ve hakemlik yaptı. Ulusal ve uluslararası hakemli dergiler tarafından birçok bilimsel çalışmalarına yüzlerce atıf yapıldı. Ayrıca birçok projede proje yürüyücülüğü görevi yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

HAKKINDA: Dicle Üniversitesi Bülteni (Sayı: 24, Şubat 1997f s. 48), Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, s. 500, 2. bas. 1997), Kendisinden alınan bilgiler (Ocak 2013), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör