Ertan Mısırlı

Şair

Doğum
17 Eylül, 1958
Eğitim
Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Mehmet Ertan Mısırlı

Şair. 17 Eylül 1958, Çaycuma / Zonguldak doğumlu. Tam adı Mehmet Ertan Mısırlı. Şair ve yazar Ziya Mısırlı’nın oğludur. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü mezunu. İstanbul’daki şirketlerde satış temsilciliği, düzeltmenlik yaptı. Eski’Z (2 sayı, 1992-93) dergisini çıkaranlar arasında yer aldı. İlk şiiri 1991’de Argos dergisinde çıkmıştı. Sonraki yıllarda şiir ve yazıları Varlık, Bahçe, Uç dergileri ve Cumhuriyet Kitap ekinde yayımlandı. Ölüm Beyaz Gölge adlı eseri ile 2003 TTB Behçet Aysan Şiir Ödülünde ‘övgüye değer’ bulundu.

“Bütün şairleri kardeşi bilir, kardeşlik duygusuyla, incitmeden kullanır sözcüklerini... Yalındır, sessizdir şiirleri fakat suyun akışıyla ilerlerken şiir bir bakmışsınız çağlayan olmuş, ne varsa sürüklemiştir yanında.

“En yakın arkadaşı Dağlarca’dır. En az Dağlarca kadar gençtir şiirleri. Saf bir dil kullanmaktan yanadır. Şair için ‘hayat’la ‘şiir’i arasında uçurum olmasa da; ‘tutarlılık’ denilen tutkunun, o şahsi esrikin kulağını çoktan bükmüş, ehlileştirdiği ‘dünya görüşünü’ itina ile sürekli devreye sokmuştur.

“A. Ertan Mısırlı’nın şiirleri ruhumuza merdiven, kalbimize sığınak, aşklarımıza merhem olabilir. Öyle ya; şiirin büyüsüne kapılmak kadar şairin sunduğu yeni sırlar da var hayata ilişkin. Dünya bir çöp dağı mı oldu bilemiyorum. Bildiğim bir şey vara ki, o kadar sahtekâr bir dünya oldu ki burası; iyi şiirleri gördükçe, okudukça pamuklara sarasım geliyor...” (Engin Turgut)

ESERLERİ (şiir):

Eski Islık (1999), Ölüm Beyaz Gölge (2003).

KAYNAK: Haydar Ergülen / Açık Mektup / Gören Kalp Mağazası (Radikal, 18.2.1999), Engin Turgut / Eski Islık (Cumhuriyet Kitap, 17.6.1999), TBE Ansiklopedisi (2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör