Filiz Özdem

Editör, Çevirmen, Şair

Doğum
19 Temmuz, 1965
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü
Burç

Şair, Editör, Çevirmen. 19 Temmuz 1965, İstanbul doğumlu. İtalyan Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü mezunu.  Şiir dergisi Atika’nın (1993) genel yayın yönetmenliğini yaptı. 1996’dan beri İstanbul’da Maltepe Sanat Galerisini yönetti.

İlk şiiri Aykırı dergisinde, diğer şiirleri yer aldı. Sanat Dünyamız, Cogito, Kitap-lık, 4. Kat, Varlık, Milliyet Sanat, Express, Atika, Aykırı, Edebiyatta Seçki, Edebiyat-Eleştiri, Evrensel Kültür, Şiir Oku, Varoş, Cumhuriyet, Radikal, Pazartesi, Söz, Akşam-lık gibi dergi ve gazetelerde şiirleri, yazıları, yorumlayıcı sanat metinleri ve çevirileri yayımlandı.

Yüzlerce kitabın editörlüğünü yaptı. Angela Nanetti, Carlo Collodi, Edmondo de Amicis, Gianni Rodari, Guido Sgardoli, Italo Calvino, Lucia Tumiati, Luigi Malerba, Miriam Dubini ve başka İtalyan yazarların kitaplarını çevirdi.

Maltepe Sanat Galerisi, Milli Reasürans Sanat Galerisi ve Artisan Sanat Galerisi tarafından yayımlanan, ressamlarla ilgili pek çok kataloğun metinlerini yazdı.

 

ESERLERİ:

 

Şiir: Saydam ve Seyirci (1999).

Çocuk Kitapları: Afacan Resimler, Ağaca Tüneyen Baron, Alis’in Hikâyeleri, Arda Alyanak, Atalarımız / ikiye Bölünen Vikont - Ağaca Tüneyen Baron - Varolmayan Şövalye, Ben Çocukken - Maskeli Şenlik, Benim Yıldızım, Büyümüş de Küçülmüş, Cadının Yoncaları, Çalı Bey, İğne Hanım ve Mevsimler, Çevreci Muhteşem Dayım, Deneyler ve Hayaletler, Denizin Dibindeki Ev, Dere Tepe Ters, Dinozorlarla Buluşma, Durmak Yok, Dünya Denen Koca Okul, Dünyanın En Acayip Hayvanı, Ejder Çocuk, Gölgeliköy’ün Küçük Dedektifleri, Görünmez Arkadaşım, Hayal Krallığı - İkinci Yolculuk - Mutluluğun Peşinde, Hayal Krallığı - İlk Yolculuk, Hikâye Ormanı, Koş, Durma Koş, Leonardo’nun İcatları, Mantova'nın Cüceleri, Nasıl Başlar?, Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikâyesi, Olimpos’un Hırsızı, Orman Olan Şehir, Pinokyo'nun Maceraları - Bir Kuklanın Hikâyesi (küçük boy), Piramitlerin Sırrı, Pofuduk ile Ayışığı, Prensleri Kurtaran Cesur Prenses, Sebze Yemek İstemiyorum!, Tuhaf Canavar Cancan, Üç Dedektif ve İki Matematik Bulmacası, Yağmur Kardeşliği, Yazmayı Sevmeyen Çocuğun Hikâyesi.

 

Bazı Çevirileri: Fildişi Kulenin Dışından (P.P. Pasolini’den, 1991), İçimdeki Şahraman (L. Malerba’dan, 1998).

 

Çevirileriyle Katkıda Bulunduğu Kitaplar:

 

“Nobel’li Şairler Antolojisi”nde çevirileriyle (Haz: Eray Canberk, 2000), “Yemek Kitabı-Tarih Halkbilim Edebiyat”ta (Haz: M. Sabri Koz, 2002), “İstanbul Sokakları / 101 Yazardan 100 Sokak”ta (Haz: Murat Yalçın, 2008), “Erciyes’in Rüyası: Kayseri” (Haz: Filiz Özdem, 2013), “Altın Ülke Çocukluk-15 Yazar Çocukluğunu Anlatıyor” (Haz: Filiz Özdem, 2014), “24 Yazardan-Bana Adını Söyle”  (Haz: Filiz Özdem, 2014), “Bir Masal Anlat-15 yazar 15 masalı yeniden anlatıyor” (Haz: Filiz Özdem, 2014), “Haziran’da Bir Fidan / Berkin İçin” (Haz: Levent Turhan Gümüş, Ayrıntı, 2014, bir yazısıyla): yer aldı.

 

KAYNAKÇA: TBE Ansiklopedisi (c. 2, 2001), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001,2004) -  Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), Filiz Özdem (kitap.ykykultur.com.tr, 30.03.2019).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör