Erşat Hürmüzlü

Araştırmacı Yazar, Şair

Eğitim
Bağdat Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Araştırmacı yazar, şair. 1943, Kerkük / Irak doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Kerkük’te tamamladı.1959 yılında Bağdat Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi ve 1963 yılında mezun olduktan sonra sigortacılık yaptı. 1980 yılında kimi nedenlerden dolayı Irak dışına çıkarak Türkiye’de ve Suudi Arabistan’da yaşadı. Arap dünyasında Irak Türkmenlerinin bir Kültür adamı olarak tanınan Hürmüzlü’nün edebiyatla ilgisi çok genç yaşlarda başladı. Bağdat’ta üniversite öğrencisi iken, Bağdat Radyosu’nda açılan Türkmence Bölümü’nde, yürüttüğü “Radyo Dergisi” adlı programı, yıllarca edebiyat meraklıları tarafından ilgiyle izlendi.

Erşat Hürmüzlü, şiirlerinde sade bir dil kullanarak, daha çok hece vezni ile yazdı, ancak serbest biçimi de denedi. Asıl edebi başarısını düzyazıda gösterdi. Özellikle yazdığı denemeler, bir dönem Kardaşlık dergisinin sayfalarında, birçok okuyucu tarafından merakla okundu. Bir bölümünü takma adlarla yazdığı bu makale ve denemeleri ile hem edebi, hem de düşünce yönünden, gençleri geniş çapta etkiledi. Kardaşlık ve Türk Kültürü dergilerinde yayımlanan şiir, inceleme ve deneme yazılarını toplayarak kitaplaştırdı.

Irak Türkmenlerinin kültür evi olan Kerkük Vakfı’nın kurucu üyelerindendir. Vakıf tarafında Arapça, Türkçe ve İngilizce olarak üç aylık periyotlar yayımlanan Kardaşlık dergisinin yazı kurulu üyesidir. Erşat Hürmüzlü, 2008 yılında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Ortadoğu Danışmanlığı görevine getirildi. 

ESERLERİ Araştırma-İnceleme-Deneme):

El-Türkman Fi’l-Irak (Arapça, Bağdat 1971), Irak Türkmenleri (Arapça, İstanbul 1991, Ankara,1994), Türkmen ve Arap Ülkeleri (Arapça, İstanbul 2003, Lübnan 2005), The Turkmen and Iraqi Homeland (İstanbul 2003), Irak’ta Türkmen Varlığının Gerçeği (Arapça,  İstanbul 2005, Lübnan 2005).

KAYNAK: Tasvir, 22 Kasım 2003), Türkmeneli (Kerkük, 17 Ocak 2005), Şemsettin Küzeci / Kerkük Şairleri ( 2006).

GÖNÜL DİYARINA

Ben de kol salladım senin ardından

Gönül diyarına yollanan gemi

Belki bir gün belki açılır zindan

O zaman beni de al götür  e’mi ?

 

O zaman engine açıl ve dindir

Kalbimde kıvranan korkunç elemi

Beni özlediğim bir yere indir

Ey gönül yurduna yollanan gemi

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör