Filit Girişen

Yazar, Şair

Doğum
Ölüm
10 Haziran, 1999
Eğitim
Diyarbakır İmam Hatip Lisesi

Şair ve yazar (D. 1961 [nüfus kimliğinde 1964], Yazkonağı köyü / Genç / Bingöl - Ö. 10 Haziran 1999, Ankara). İlkokulu Haccan köyünde bitirdi. İlkokul öğrenciliği yıllarında Bingöl ve çevresindeki, lise öğrenciliği yıllarında Diyarbakır ve çevresindeki medreselerde Arapça ve İslâmi ilimler öğrendi. Ağabeyinin vefatı ve babasının hapis cezası alması nedeniyle gençlik yılları büyük zorluklar içinde geçti. Diyarbakır İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra çalışmak zorundaydı. Bir arkadaşıyla bir süre demir doğrama dükkânı açtıysa da işleri yolunda gitmedi. Bir ara Sümer Camisinde imam hatiplik yaptıktan sonra, kardeşlerini okutabilmek için İstanbul’a giderek inşaatlarda çalıştı. 1987’de Diyarbakır’a döndü ve bir muhasebe bürosu açtı. Aynı zamanda Ortadoğu Haber Ajansında Arapça ve Farsça haber mütercimliği yaptı. Son yıllarında inşaat alanında müteahhitlik yaparak geçimini sağladı. 1999 genel seçimlerinde Fazilet Partisinden milletvekili adayı olduysa da seçilemedi. Aynı yıl kan kanseri olduğunu öğrendi. Tedavi gördüğü Ankara İbn-i Sina Hastanesinde öldü. Ailesi tarafından Diyarbakır’a götürülerek, Yenikapı Çiftehavuzlar Mezarlığında toprağa verildi.

Filit Girişen, Diyarbakır’ın son dönemlerde yetiştirdiği aydınlardan biri, büyük bir kültür birikimine sahip bir bilim ve düşünce adamıydı. Ayrıca içli bir şair olarak tanınırdı. En yoksul günlerinde ücretsiz okuma yazma dersleri verecek kadar bilgiye ve öğrenmeye âşık bir kişiydi. Arapçayı bu dilde şiir yazacak kadar iyi biliyordu. 1989’da Diyarbakır’da Yürüyüş adlı bir kültür ve düşünce dergisi çıkardı. Yazı ve şiirlerinin bir bölümünü burada yayımladı. Vefatından bir yıl sonra yazı ve şiirleri, arkadaşı İhsan Işık ve kardeşi Bayram Girişen tarafından derlenerek, geniş bir özgeçmişinin de yer aldığı Filit Girişen: Hayatı ve Düşüncesi adlı kitapta toplandı (2000).

KAYNAK: İhsan Işık - Bayram Girişen / Filit Girişen: Hayatı ve Düşüncesi (2000), İhsan Işık / TEKAA (2006) – Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör