Fikri Şişko

Kosovalı Türk Sanatçı, Ressam, Hukukçu, Şair

Ölüm
06 Şubat, 2019
Eğitim
Priştine Üniversitesi Hukuk Fakültesi

   Kosovalı Türk Hukukçu, Şair ve Ressam (D. 1949, Prizren / Kosova – Ö. 6 Şubat 2019, İstanbul). İlk, orta ve lise öğrenimini doğduğu yerde gördükten sonra Priştine Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Prizren Belediyesinde savcı yardımcılığı görevinde bulundu.

Şiirleri Kosova’da yayımlanan gazete ve dergilerde yer aldı. Resimle de uğraşan Şişko’nun eserleri birçok kez sergilendi.

Fikri Şişko, kısa bir hastalık ardından tedavi için gittiği İstanbul’da 6 Şubat 2019 günü vefat etti. Cenazesi 8 Şubat 2019 Cuma günü Prizren’de toprağa verildi.

 

ESERLERİ (Şiir):

 

Utku (1980), Sevda Verin Çocuklara (Çocuk şiirleri, 1989).

 

Fikri Şişko İçin Ne Dediler?

 

Fikri Şişko; şairdi, ressamdı, yazardı, avukattı, saygın bir aydındı. 1960’lı yılların ortasından sonra şiirleriyle gazete ve dergilerde görülmeye başlandı. Yolumuz, nice diğer sanatçı dostlarla olduğu gibi, onunla da elbet ki Doğru Yol TKSD kesişti. 1971 yılında Doğru Yol dergisini çıkardığımızda, o da o kadro içinde yer almıştı. Bu adla çıkan tüm sayıların arka kapağındaki çizim ona aitti. Şiirleriyle, yazılarıyla, çizimleriyle yer aldı. Nazım Hikmet Edebiyat Kolu’nca hazırlanan şiir/edebiyat saatlerinde sürekli etkin bir şekilde yer aldı. Doğru Yol derneğinin döne döne yönetim kurulu üyesi olarak yer aldı. Uzun yıllar dernekteki resim, edebiyat kolunu yönetti. Eserleri çok sayıda kişisel ve karma sergilerde sergilendi. Yerel ve uluslararası düzeyde değişik festivallerde sanatıyla, şiiriyle Kosova’yı en iyi bir şekilde temsil etti. Kimi kitapları Kosova'da yılın kitapları seçildi. Çok sayıda ödüller kazandı... Yaşamının sonuna kadar şiirle ve resimle uğraştı. Her iki sanat dalını da çok sevdi. İster hukukçu olarak çalıştığı mahkemede, ister de daha geçleri avukat olarak çalıştığında, sanattan uzak durmadı...

Biz Kosova Türk Yazarlar Derneği olarak böyle bir saygın şair yazar, ressam dostu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ailesine, yakınlarına, sevdiklerine başsağlığı ve sabır diliyoruz..

Fikri Şişko, yaşadığı zaman dilimine çok yönlü çalışmalarıyla damgasını vurmuş biri olarak bu topraklarda yaşamaya devam edecektir. Kitaplarıyla, şiirleriyle, resimleriyle, çizimleriyle kültür sanat tarihimizde kendine özgü yerini alacaktır. Ruhu şad olsun. Işıklarda uyusun... (Zeynel Beksaç)

 

KAYNAKÇA: Hasan Mercan / Balkanlarda Çağdaş Türk Şiiri Antolojisi (2000), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006,  2007),  Fikri Şişko Vefat Etti (tyb.org.tr, 08.02.2019).

ANNE

ANNE

 

Fikri ŞİŞKO

 

Üşürüm

Sığınırım sana

Aç ellerini

Kucağına al

Al beni anne

 

Uykum gelir

Başımı dizime dayarım

Okşa saçlarını

Ninniler söyle

Söyle anneciğim.

GÜL VE BÜLBÜL

GÜL VE BÜLBÜL

 

Fikri ŞİŞKO

 

Çocuklar çiçekleri sevin

Onlar sizler gibi nazlıdır bilin

Bakın

Çiçeklerle ne güzeldir bahçeleri evlerin

 

Bahçelerdeki çiçekler özgürlük meşalesi

Mavi, sarı, kırmızı sevginin sesi

Tıpkı

Çocukların gülüşleri gibi neşeli

 

Bakın gül dalına bülbül konmuş

Aralarında ne güzel dostluk olmuş

Ne güzel

Güller açıyor, bülbül neşelice ötüyor

 

Çocuklar çiçekleri sevin

Onlar sizler gibi nazlıdır bilin

Bakın

Çiçeklerle ne güzeldir bahçeleri evlerin

İSTANBUL’DA

İSTANBUL’DA

 

Fikri ŞİŞKO

 

Bülbüllerin ötüşlerini

İkram edeceğim sana

İstanbul’da

 

Ve ormanların

Yeşilliklerinde

Sana çiçek ekeceğim

 

Deniz hatıraları

Alsa bile yavrum

Ben eskisi gibi

Çok eski şarkılarda kalacağım...

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör