Fikri Silahdaroğlu

Mimar, Araştırmacı, Yazar

Doğum
Ölüm
14 Mayıs, 1998
-
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Araştırmacı-yazar, mimar (D. Mart 1936, Diyarbakır - Ö. 14 Mayıs 1998). İlk ve ortaöğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. Yükseköğrenimini, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi (1962)’nde yaptı. Diyarbakır Karayolları 9. Bölge Müdürlüğünde tesisler mühendisliği ile Belediye Fen ve İmar Müdürlüğü, Siirt’te Bayındırlık Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Askerliğini bitirdikten sonra serbest mimar olarak çalıştı. 1967 yılında Diyarbakır Şehir Tiyatrosu Kurma ve Yaşatma Derneği ile seksen kişilik Oda Tiyatrosu’nun kuruluşuna katıldı. 1973 yılında İstanbul’a yerleşti. On beş yıl Gemlik (Bursa)’te çalıştı.

Bir başka Diyarbakırlı olan yazar Remzi İnanç onun için;“Nerdeyse bin yıl önce (1070) Yusuf Has Hacip’in yazdığı Kutadgu Bilig, yazarımızın günümüz Türkçesine uygulamasıyla yeniden yaşam bulmuş oldu.” diye yazdı. Araştırma inceleme, derleme kitapları yayımladı… Çok sayıda şiiri ve resim çalışması da bulunmaktadır. Aynı zamanda ressam olan bu büyük düşünce ve sanat insanının yaptığı 35 parçadan oluşan tabloları sergilendiğinde büyük ilgi görmüştü.

ESERLERİ (İnceleme-Araştırma):

Günümüz Türkçesiyle Kutadgu Bilig (1997), Divanü Lugati’t Türk’ten Derlemeler ve Uygulamalar (1997).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas. 2009) -  Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör