Mahmut Balcı

Eğitimci, Yazar

Doğum
Ölüm
11 Ocak, 2019
Eğitim
Erzurum İlâhiyat Fakültesi

Eğitimci yazar (D. 1963, Kilis – Ö. 11 Ocak 2019, İstanbul). 1982 yılında ise Kilis Lisesinden,  1989 yılında Erzurum İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında bir süre gazetecilik, editörlük ve radyoda eğitim kültür programları yaptı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının eğitim kültür komisyonlarında çalıştı.

Eğitimde güzel örnekler, Türkiye Değer Ödülleri gibi yarışmalarda Türkiye jüri üyeliği yaptı. 19.Milli Eğitim Şurası İstanbul Çalıştayında görev aldı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü strateji geliştirme bölümünde Değerler Eğitimi Koordinatörü olarak görev yaptı. Ders Kitaplarının yazımında görev aldı.

Bir süre okul müdür yardımcılığı ve okul müdürlüğü de yapmış olan Mahmut Balcı, daha sonra İstanbul’da bir okulda öğretmen olarak görev yaptı. Değerleri yaşamak ve yaşatmak, birlikte ve barış içerisinde yaşamak, Değerleri Olan Bir Öğretmen Olmak, Gençlik ve Değerlerimiz gibi konularda söyleşilere katıldı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının eğitim kültür komisyonlarında çalıştı. Esenler Güzide Özdilek Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin kuruluş sürecinde görev yaptı. Öncü Yöneticiler Derneğinde basın çalışmalarına katkıda bulundu. 

Kurduğu Birey Yayıncılık yayınları arasında kendi kitaplarından başka birçok yazar ve şairin kitapları yer aldı.

 

Vefatı:

 

Mahmut Balcı, 11 Ocak 2019 Cuma günü Esenler Mimar Sinan Camii'nde cuma namazı öncesi vaaz verirken, kürsüde kalp krizi geçirerek vefat etti. Mahmut Balcı'ya, camide bulunan itfaiye erleri ve sağlık görevlileri ilk müdahaleyi yaptı, ancak kurtarılamadı.

Mahmut Balcı'nın cenazesi, cami cemaatinin talebi doğrultusunda, 12 Ocak Cumartesi günü ikindi namazını müteakip Esenler Yolağzı Mimar Sinan Camii'nden kaldırıldı. Türkiye Yazarlar Birliği üyesiydi.

 

ESERLERİ:

 

İnsanları Tefrikaya (Çatışmaya) Düşüren Faktörler (1998), Özgürlük Paylaşmaktır (1999), Halkın Valisi Recep Yazıcıoğlu (derleme, 2003), Bir Barış Elçisi Olarak Hz. Muhammed, Değerleri Yaşamak ve Yaşatmak.

 

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Mahmut Balcı Vefat Etti (asanatlar.com, 12 Ocak 2019).

Özgürlük Paylaşmaktır

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör