Ersin Arıoğlu

İnşaat Mühendisi, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi

İnşaat yüksek mühendisi, siyaset adamı, milletvekili. 1940 yılında İstanbul’da doğdu. 1963 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun olup, 1969 yılında kadar aynı fakültenin yapı statiği kürsüsünde öğretim görevlisi ve asistan olarak akademik hayatını sürdürdü. 1965 senesinde İstanbul’da Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş.’ni kurdu. 1969’dan Kasım 2002 yılına kadar bu şirketin Başkanlığını yaptı. Araştırma ve geliştirme, mühendislik, tasarım ve müşavirlik, genel inşaat müteahhitliği, eğitim, sanayi ve üretim alanlarında faal, on’u ulusal ve ikisi uluslararası kuruluş olmak üzere, on iki şirketi yönetti.

Arıoğlu’nun muhtelif yerli ve uluslararası teknik dergilerde 80’den fazla makalesi yayımlandı, ayrıca iki sanayi kataloğun ve birkaç sempozyumun redaktörlüğünü yaptı. Yurt içinde ve uluslararası planda (teknik ve iş alemine yönelik) muhtelif kongreler, sempozyumlar, paneller ve konferanslar düzenlemiş ve koordine ettş; bu faaliyetlerden sorumlu komitelerde üye veya teknik veya idari başkan olarak görevler üstlendi.

Çeşitli alanlardaki katkıları dolayısıyla nişanlar ve özel beratlarla takdir edilmiş ve Fahri Doktor Derecesi ile taltif olundu. 1995-2002 döneminde İstanbul Bilim Merkezi Vakfı’nın Başkanlığını yaptı. 1996’da Slovenya Cumhuriyeti’nin İstanbul Fahri Konsolosu olarak atandı. 1997’de Uluslararası Kriz Gurubunun Yönetim Kuruluna girdi. 1997’de Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, inşaat mühendisliğinde kalite geliştirilmesi ve Türkiye’de bilim merkezleri fikrinin teşvikinde gösterdiği liderlik dolayısıyla Fahri Doktor nişanı ile ödüllendirilmiştir. Kasım 2002’de Cumhuriyet Halk Partisinden İstanbul’u temsilen TBMM’ne milletvekili olarak seçildi.

Arıoğlu’na 2004’de Slovenya Cumhurbaşkanı tarafından, Slovenya – Türkiye arasında ekonomik işbirliğini gelişmesine değerli hizmetlerinin takdiri olarak, yabancılara verilen en itibarlı “Silver Honorary Order of the Republic of Slovenia” nişan verilmiştir. Dr. Arıoğlu evli olup dört çocuk  ve yedi torun sahibidir.

KAYNAK: Who is Who in the World (1981, 1983, 1997), Men of Achievemen (1984), International Book of Honour (1985), Who is Who in Turkey (1987, 1992, 1998), Kendisinden alınan bilgiler (2006).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör