Erol Uzunömeroğlu

Müzisyen, Şair

Doğum
Ölüm
07 Aralık, 2009
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi

Şair, besteci (D. 1938, Kuşçulu köyü / Görele / Giresun – Ö. 7 Aralık 2009, İstanbul). Ağabeylerinden Cemil Sabri Uzunömeroğlu da kendisi gibi şairdir. Diğer ağabeyi Turgut Uzunömeroğlu (Ö. 2008) ise tanınmış ressamlarındandır. Giresun’un Görele ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Türk Gemi Sanayi’nde müdür yardımcısı olarak çalıştı. 50’den fazla beste yaptı. Şiirleri Size ve Mızrap dergilerinde yayımlandı. 2009 yılında İstanbul Üsküdar’da öldü.

Erol Uzunömeroğlu şairliğinin yanı sıra, Türk Sanat Müziği formunda yaptığı 50’nin üzerindeki bestesiyle de adından söz ettirdi. Sayıları 20’yi geçen bestesi halen TRT repertuarındadır. Yıllarca merhum Bestekâr Fethi Karamahmudoğlu ile beraber müzik meşk etmiş, ortak bestelere de imza atmıştır. Bunlardan en ünlü olanlarından biri de, başta Atilla Atasoy olmak üzere çok sayıda sanatçının seslendirmiş olduğu ve dillerde adeta marş haline gelmiş olan sözleri Erol Uzunömeroğlu’na bestesi ise Fethi Karamahmudoğlu’na ait “Adın Bahar Olsun Senin” adlı eserdir.

TRT Televizyonu 1989 yılında “Yeni Besteler” adlı bir programını Erol Uzunömeroğlu’na ayırarak, 15 dakika söyleşi yapmış, iki eseri sanatçılar tarafından seslendirilmişti. Geniş biyografisi Seyfullah Çiçek’in Görele’den Portreler adlı kitabındadır. Ayrıca Seyfullah Çiçek, Sadi Kaya ve Ayhan Yüksel’in yaptığı “Görele Kültür-Sanat Sempozyumu” adlı kitapta da biyografisine 3 sayfa yer verilmiştir.

7 Aralık 2009 Pazartesi günü Üsküdar’da vefat eden Erol Uzunömeroğlu’nun cenazesi Görele’ye götürülerek öğle namazını müteakip Kuşçulu köyündeki aile kabristanında toprağa verildi. Evli olup, Kamil Emre ve Zeynep Dilşad adlı iki çocuk babasıydı.

Bazı besteleri: “Geldin ya nihayet bana bir yazla beraber (Hüzzam)”,  “Sendedir binbir çiçek (Nihavent)”, “O yare halimi bir arzeden yok (Hicaz Hümayun)”, “ Yeter bunca hasret (Hicaz)”, “Söyle bana nazlı çiçek (Nihavent)”, “Gözlerin bir mavi deniz (Muhayyerkürdi)”, “Adın bir dua gibi dudaklarımda (Segah).”

KAYNAK: Erol Uzunömeroğlu Vefat Etti (giresunpostasi.net, 9 Aralık 2009), Türkiye Kültür ve Sanat 2010 Yıllığı (2010).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör