Kemal Çiftçi

Çevirmen, Yazar

Doğum
05 Eylül, 1959
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi Bölümü
Burç

Yazar, çevirmen. 5 Eylül 1959, Göle / Ardahan doğumlu. Erzurum Lisesi (1975) ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi Bölümü (1982) mezunu. Yeşilköy Havaalanı Turizm bürosu elemanı, Maltepe Askeri Lisesinde ve Özel Akasya Lisesinde İngilizce öğretmeni, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde okutman, İnsan ve Kainat dergisinde yazı işleri müdürü, TGRT televizyonunda yapımcı-yönetmen, Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarı, Yedirenk İletişimde genel müdür, BSF Akademide Yönetim Kurulu üyesi gibi görevlerde bulundu. Gazetecilik mesleğine atılarak bir süre İnsan ve Kainat dergisi ile TGRT ve Yeni Şafak gazetesinde çalıştı. İstanbul’da reklamcılık yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, İLESAM ve New York Bilimler Akademisi üyesidir.

Yazılarını 1973’te Hür Söz (Erzurum) gazetesinde başlayarak İnsan ve Kainat, Diriliş, Kültür Dünyası ve Yeşilay dergilerinde ve Yeni Asya gazetesinde yayımladı. Türkçeye ve İngilizceye çeviriler yaptı.

ESERLERİ:

RÖPORTAJ: Bilimin Penceresinden (1990).

DENEME: Uzayda Hayat Var (1997).

ÇEVİRİ: Biraderlik (Stephan Knigh’ tan, 1989), Asil Nadir Olayının İçyüzü (Tim Hinddle’dan, 1992), The Holy Quran (İngilizceye, Ebu’l A’la el Mevdudi’den, 1996), Çanakkale Destanı (İngilizceye, Ergun Göze’den, 2000), The Garden of Besmeleh, Yüce Kur’an Meali (Mevdudi’nin İngilizce mealinden), Bilim Nereye Koşuyor (2004).

KAYNAK: Cihan Yamakoğlu / Türk Kültürü Avrupa Topluluğunda (1990), Ömer Öztürkmen / Bilimden Damlalar (1995), Birsen Pekçolak - Zeki Büyüktanır / Homeros’tan Günümüze Anadolu Destanları (2002), Ömer Öztürkmen / Karıncalardan Özür Dilerim (2004).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör