Kemal Çapraz

Yayıncı, Gazeteci, Yazar

Doğum
Ölüm
16 Eylül, 2008
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu

Gazeteci, yazar, yayıncı (D. 1964, Pelitören köyü / Araç / Kastamonu – Ö. 16 Eylül 2008, İstanbul). İlk, orta ve lise tahsilini İstanbul Tuzla’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu (1987) mezunu. İstanbul Üniversitesi SBE Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümünde “Kırım Türkleri Basın Tarihi ve Gaspiralı” üzerine yüksek lisans yaptı.

Türk dünyası ile ilgili çalışmaları başta Türkiye ve Ortadoğu gazeteleri ile TGRT olmak üzere Türkistan, Türk Yurtları, Türk Yurdu, Doğu Türkistan’ın Sesi, Yesevî, Yeniden Diriliş, Türk Diplomatik, Emel, Kardaşlık, Orkun, Tarih, Kim vb. dergi ve gazetelerinde yayımlandı. Gazetecilik mesleğini aylık olarak yayımladığı Ufuk Ötesi gazetesinde sürdürdü. Türkiye Kültür Ocağı Derneği, Türkmenistan Türkleri ile Dayanışma Derneği, Turan Kültür Vakfı kurucuları arasında yer aldı. 2000 yılında kurucusu olduğu Basın Birliği Derneği başkanlığını yürüttü. Çalışmaları nedeniyle çeşitli ödüller aldı. Ufuk Ötesi gazetesi ve Ufukötesi Yayınları’nı kurdu.

Kemal Çapraz, 16 Eylül 2008 günü İstanbul’da kendisine bir otomobilin çarpması sonucu geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti. Sürgünde Yeşeren Vatan: Kırım isimli bir araştırması yayımlanmıştır.

KAYNAKÇA: Nail Tan-Özdemir Tan / Gurur Kaynağımız Kastamonulular II (2004), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007, 2009), Gazeteci Kemal Çapraz hayatını kaybetti (haberturk.com, 16 Eylül 2008), Türkiye Kültür ve Sanat 2009 Yıllığı (2009).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör