Bekir Fikri Apaydın

Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
07 Ocak, 1970
Eğitim
İstanbul Darülfünun Üniversitesi Hukuk Mektebi

Hukukçu ve siyaset adamı (D. 1905, Diyarbakır - Ö. 7 Ocak 1970, Ankara). Babasının adı Hamit’tir. İlk ve ortaokulu Diyarbakır Sultanisi’nde tamamladı. İstanbul Kabataş Lisesi’ni bitirdi (1924). Yüksek öğrenimini İstanbul Darülfünun Üniversitesi Hukuk Mektebi’nde tamamladı (1927). İlk iş olarak İstanbul Müdde-i Umumiliği (Savcılığı) Üçüncü Sınıf Kâtipliğine, ardından da aynı birimin Birinci Sınıf Kâtipliğine atandı. Askerliğini yapmak üzere bu görevinden ayrıldı, terhis olduktan sonra Develi Savcılığı’na ve Kayseri Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliği’ne, Sungurlu Ceza Hakimliği’ne ve Kayseri Sulh Hukuk Mahkemesi Hakimliği’ne atandı. Bu görevinden istifa ederek ayrıldı (1943).

İkinci kez silah altına alınarak, Ankara Fen Tatbikat Okulu ve Kayseri-Ankara Mıntıka Komutanlığı’nda askeri hakim olarak çalıştırılarak 1945 yılında terhis edildi. Bundan sonra aralarla Kayseri ve Denizli’de serbest avukat olarak çalıştı. Kayseri’de avukatlık yaparken VIII. Dönem seçimlerine Demokrat Parti (DP)’den katılarak milletvekili seçildi (1946). 1950 Genel Seçimlerinde yeniden seçildi ve bu dönemde TBMM İçişleri Komisyonu’nda görev aldı. Dört dönem üst üste TBMM Başkanvekilliğine seçildi. X. ve XI. dönemlerde de Kayseri’den milletvekili seçildi.

Apaydın, 27 Mayıs 1960 ihtilali dönemimde Yassıada Yüksek Adalet Divanı’nda yargılanarak, Anayasayı çiğnemek suçundan dört yıl iki ay hapis cezasına çarptırıldı… Kısa bir süre Bolu Orman İşletmesi Tahdit Komisyonu’nda hukukçu olarak çalıştı. Emekli olduktan sonra yaşadığı Ankara’da öldü ve Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi. 1930 yılında yaptığı evliliğien üç çocuğu dünyaya gelmişti. Evli ve üç çocuk babasıydı.

KAYNAK: Afşin Oktay - Kemal Bağlum / Biyografiler Ansiklopedisi (1959), Abdullah Satoğlu / Kayseri Ansiklopedisi (c. 1, 2011).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör