Mahir Ünat

Şair

Doğum
23 Mayıs, 1948
Eğitim
Açık Öğretim Fakültesi İş İdaresi Fakültesi
Burç

Şair. 23 Mayıs 1948, Tarsus / Mersin doğumlu. Fakir bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokulu ve ortaokulu Tarsus’ta okudu. Ankara’da Abidinpaşa Lisesini bitirdi (1979). AÖF İş İdaresi Fakültesindeki yüksek öğrenimini tamamlamadı. 1960-1961 yıllarında Anadoluda imkânsızlar içerisinde spora başladı. Halter, atletizm, yüzme, aletli ve aletsiz jimnastik sporlarıyla faal olarak uğraştı. 1970’te askerliğini bitirdikten sonra Emniyet teşkilatında polis memuru olarak göreve başladı. 1982-1985 yıllarında yurt dışında Beyrut Türkiye Büyükelçiliğinin korunmasında görev aldı. Lübnan’ın kargaşa dönemine rastlayan bu görevi sırasında ve daha sonra korumalığını yaptığı ünlü devlet adamlarını yakından tanıdı.

1965 yılında emekli olduktan sonra Ankara’da hayatını ve çalışmalarını kondisyoner ve uluslararası atletizm hakemi olarak sürdürdü. Medine Ünat ile evli; Uluğşad, Rabia Begümhan, Bergüzar Neslihan ve Ayşe Aslıhan adlarında dört çocuk babası; İLESAM üyesidir.

Şiir yazmaya 1964 yılından itibaren başladı. Şiirleri insan hayatı, insan sevgisi ve insan yaşantıları üzerine olup, daha çok akrostiş formundadır. Bu şiirlerinin bir bölümünü 2000 yılında Akrostiş Şiirler Güzel Sözler ve Nağmeler adlı ilk kitabında toplamıştır.

HAKKINDA: Azmiyle İmkânsızlıkları Dize Getiren Sporcu (Halter dergisi, Eylül - Ekim 1969, sayı: 5).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör