Erol Güngör (Gaziantepli)

Güfte Yazarı, Müzisyen, Şair

Doğum
-
Eğitim
İstanbul İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksek Okulu

Şair, güfte yazarı, besteci. 29 Mayıs, Gaziantep doğumlu. Öğretmen bir anne ve babanın oğludur. Gaziantep Ahmet Çelebi İlkokulunu bitirdikten sonra, lise son sınıfa kadar Gaziantep Lisesinde, son sınıfı da İstanbul Vefa Lisesinde okuyarak bu liseden 1961 yılında mezun oldu.  İstanbul İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksek Okulunu bitirdikten (1967) sonra yaklaşık otuz yıl SSK Sigorta Müfettişi olarak görev yaptı ve 2000 yılında emekli oldu. MESAM Denetleme Kurulu, Vefalılar Derneği, İstanbul Gaziantepliler Derneği ve İLESAM üyesidir. İLESAM’ın bir süre İstanbul Şubesi başkanlığını yaptı. 1959 yılı Ağustos ayından beri İstanbul’da oturan Güngör, Nurfer Güngör ile evli; Barış ve Işıl adlarında iki çocuk babasıdır.

Şiir yazmaya ortaokul yıllarında başlayan Güngör, 1980 yılından itibaren şarkı sözü türü şiir yazmaya yöneldi. İlk ürünleri Ana dergisinde yer aldı, şiirleri ilerleyen yıllarda birçok antoloji, gazete ve dergide yayımlandı. Gaziantep 27 gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Bu şiirlerinden 64 şiiri bestelenmiştir. “Ömür Geçip Giderken” isimli bir şiir kitabı vardır. Ayrıca, besteci olan Güngör, 100 ü aşkın beste yapmıştır. Bazı eserleri TRT repertuarındadır.

Yedi eseri, kaset ve CD’lerde yer aldı, Akçay beste yarışmasında ise üç defa ödül almıştır. Şiir yarışmalarında da aldığı bazı ödülleri bulunmaktadır. Yazar olarak da hikâye, deneme, radyo tiyatrosu oyun türlerinde eserler verdi. Müzikte feyz aldığı hocaları, Ferit Ginol, Şahap Öktem, Fuat Ural, Bülent Oral oldu. Enstrüman olarak ise keman ve mandolin çalan Güngör, 1996 yılından itibaren İstanbul’da ayda bir gün yapılan bir şiir toplantısını yönetti. 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör