Mehmet Hüsnü Eren

Müftü, Din Adamı, İlahiyatçı

Doğum
Ölüm

İlahiyatçı, din adamı, müftü (D. 1870, Adana – Ö. 1954, Adana). Adana’nın Kayalıbağ Mahallesindendir. Babası Osmanlı döneminin son Adana Müftüsü Lütfi Efendi, annesi Hatun Hanım’dır.1883 yılında on iki yaşında iken Kur’an-ı Kerim’i ezberleyerek hıfzını tamamladı.

Eğitimini Medrese’de gören Hüsnü Efendi, babası ve devrin alimlerinden dersler alarak yetişti. Osmanlı ordusu ve Kuvay-ı Milliye’de görevler aldı. Adana’nın 29.6.1919’da Fransızlar tarafından işgal edildiği gün müftü vekili idi. Fransız işgalcilerin zulüm ve baskıları had safhaya geldiği bir zamanda, 3.7.1920 günü büyük bir cesaretle ve mücadele ruhuyla dolu olarak Adana eşrafından ileri gelenlerle birlikte hazırladıkları mektubun altına “Müftü Vekili” olarak imzasını koyup Fransız Umumi Valisine bir protesto çekti ve bir nüshasını da Vilayet makamına sundu. Bu teşebbüs üzerine Vali Vekili Abdurrahman Bey, Müftü Vekili Hüsnü Efendi’yi azlederek yerine Müderris Münir Efendi’yi tayin etti. Tüm Adanalıların hislerine tercüman olan ve esarete boyun eğilmeyeceğini vurgulayan bu (protesto), Adana ve havalisinde Milli Mücadele hareketinin bütün şiddetiyle başlamasına ve bu bölgenin kurtuluşuna bir başlangıç ve dönüm noktası teşkil etmiştir. Milli Mücadelede Atatürk’ün Pozantı’ya gelişinde 5.8.1920 orada hazır bulunmuş olan Hüsnü Efendi 1.6.1920 den itibaren Adana Müftüsü olarak tayin edilmiş, 28.3.1952 tarihinde emekli oluncaya kadar fiilen yaklaşık 32 yıl Adana Müftüsü olarak görev yapmıştır.

Müftü Hüsnü Efendi, ilim, fazilet, cesaret ve keskin zekâsıyla halkın sevgisine mazhar olmuş, aynı zamanda edep, tevazu ve yüksek düzeydeki ilmiyle meşhur bir şahsiyetti. Evli ve beş çocuk sahibi olup, çok ileri derecede Arapça ve Farsça biliyordu. 1954 yılında 84 yaşında

İken Adana’da vefat etmiştir.

KAYNAK: Mehmet Hüsnü Eren (adanamuftulugu.gov.tr,  13.8.2015).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör