Erman Ilıcak

İş Adamı

Doğum
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü

İş adamı. Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı. 1967 yılında Malatya’nın Darende ilçesi Hacıderviş Mahallesi’nde Avukat Bekir Ilıcak’ın oğlu olarak dünyaya geldi. 1969’da, henüz iki yaşında iken ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşti. İlk ve orta öğretimini TED Ankara Koleji’nde tamamladıktan sonra ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1990 yılında mezun oldu. Master çalışmasını işletme alanında ABD’de yaptı. İngilizce ve Rusça bilmektedir. TÜSİAD üyesidir.

Bir süre ENKA İnşaat’ın Libya ve Rusya şantiyelerinde çalıştıktan sonra, 1993 yılında Rönesans İnşaat firmasını çok az bir sermaye ile Rusya’da kurdu. Aldığı 500’e yakın projeyi başarı ile tamamlayan Rönesans İnşaat günden güne büyüyerek bu yıl 11.000 çalışanı ve yıllık 1 milyar dolar cirosu ile Türkiye’nin en büyük inşaat firmalarından biri haline geldi ve Dünya sıralamasında 61., Türkiye sıralamasında ENKA’dan sonra 2. firma seçildi.

Rusya'da daralan işlerini Suudi Arabistan ve Libya gibi petrol zengini ülkelerde büyüten Erman Ilıcak, ODTÜ'de inşaat mühendisliği okurken, ENKA'nın Ankara'daki şantiyelerinde staj yaparak yönünü belirlemiş aslında. Staj sonrası bu firmada çalışmaya devam eden ve hemen Libya'daki şantiyelere gönderilen Ilıcak, tam 1.5 yıl bu ülkede kaldıktan sonra bu kez firmanın Rusya'daki  şantiyelerine gönderildi. 1.5 yıl da Rusya'da çalışan Erman Ilıcak, işi tam anlamıyla öğrendiğine kanaat getirince ENKA'dan izin isteyip kendi işini kurdu.

Rusya'yı ve Rusçayı öğrenmişti. Bekârdı, 26 yaşındaydı, her türlü riski alabileceğini düşünüyordu. O cesaretle 1994'te Rusya'da bir inşaat şirketi kuran Erman Ilıcak'ın çok değil sadece 30 bin dolar sermayesi vardı ve yanında çalıştırdığı bir kalfasıyla birlikte 5 de çalışanı. Ancak, Rusya'da bir boşluğu görmüş, ev ve ofislerin küçük tadilat ve onarım işlerini almaya başlamıştı. O zamanlar Rusya'da hep büyük şirketler vardı. Küçük şirket yoktu ama küçük işlere ihtiyaç vardı. “Ben işimi kurduğum ilk yıl 1 milyon dolarlık ciro yapmıştım bile” diyerek o günleri hatırlayan Erman Ilıcak, önce şirketini, ardından aldığı projeleri hızla büyütmeye başlamış ve bir anda kendini büyük konut projelerinin içinde bulmuş.

1998 yılı ise Ilıcak'ın Rönesans ismiyle kurduğu inşaat şirketi için bir dönüm noktası niteliği taşıyordu. Çünkü o yıl, krizden etkilenen Alarko, Rusya'dan çıkma kararı vermiş ve Rusya'da yetiştirdiği insan gücü yani yaklaşık 40 mühendis de Rönesans'a geçmişti. Böylece Erman Ilıcak'ın hem aldığı projeler büyümeye başladı, hem de şirketi Rönesans tanınmış bir inşaat şirketi haline geldi. 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör