Mahfi Eğilmez

Ekonomist, Öykü Yazarı, Yazar

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü

Ekonomist, ekonomi ve öykü yazarı. 1950, İstanbul doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü (1972) mezunu. Gazi Üniversitesinde Kamu Maliyesi üzerine doktora yaptı (1990).

Maliye Müfettiş Muavini olarak başladığı kamu hizmetinde Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdür Yardımcısı (tedvir), Hazine Genel Sekreterliği Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşaviri,  Kamu Finansmanı Genel Müdürü, Hazine Müsteşar Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi Ticaret Başmüşaviri olarak görev yaptı. 1997 yılının Temmuz ayında Hazine Müsteşarı olarak atandı, aynı yılın Aralık ayında bu görevden istifa ederek kamu görevinden ayrıldı.

Hazine'de görev yaptığı dönemlerde Temsan (Türkiye Elektromekanik Sanayii A.Ş.), TEK (Türkiye Elektrik Kurumu) yönetim kurulu üyeliklerinde, YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) üyeliğinde, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası guvernör vekilliği ve guvernörlüğünde bulundu.

Kamu kesiminden ayrıldıktan sonra özel kesimde, çeşitli kuruluşlarda yönetim kurulu danışmanlığı, yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği yaptı. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde 10 yıl, Kadir Has Üniversitesi'nde 8 yıl öğretim görevlisi olarak ders verdi. Yeni Yüzyıl ve Radikal Gazetelerinde, aylık CNBCe Business Dergisinde köşe yazıları yazdı, CNBCe ve NTV Televizyonlarında sürekli ekonomi yorumculuğu yaptı.

Hitit uygarlığının tanıtılmasına yaptığı katkılar nedeniyle Çorum ve Hattuşa (Boğazkale) belediyelerince fahri hemşehrilikle ödüllendirildi, Türk Eskiçağ Enstitüsü'ne muhabir üye olarak seçildi.

Halen Altınbaş Üniversitesinde öğretim üyesi olarak ders veriyor, yazılarını yalnızca bu Blogda yayınlıyor.

2020 yılına kadar 20 kitabı yayımlandı. Bunlardan 15'i ekonomiyle ilgili. İkisi Hitit tarihiyle ilgili öykülerden oluşuyor, biri anı – günlük türünde, biri deneme türünde, biri de sosyo-ekonomik değerlendirme türünde.

 

Kitapları:

 

Katma Değer Vergisi, Teori ve Uygulama

IMF, Dünya Bankası ve Türkiye

Hazine

Light Günlük

Krizleri Nasıl Çıkardık? (Ercan Kumcu ile ortak)

Ekonomi Politikası (Ercan Kumcu ile ortak)

Anitta’nın Laneti (2001)

Hattuşa'dan Kaçış

Hitit Ekonomisi

Küresel Finans Krizi

Makroekonomi

Örneklerle Kolay Ekonomi

Kendime Yazılar

Mikroekonomi   

Kamu Maliyesi

Ekonomide Analiz

Değişim Sürecinde Türkiye

Tarihsel Süreç İçinde Dünya Ekonomisi

Ekonominin Temelleri

Türkiye Ekonomisi

 

KAYNAKÇA: Hüseyin Su – Ömer Lekesiz / Öykücüler ve Öykü Kitapları (Heceöykü, Şubat-Mart 2005), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Hakkımda (mahfieğilmez.com, 25.07.2020), Mahfi Eğilmez kitapları (remzi.com.tr, pandora.com.tr, dr.com.tr, idefix.com, kitapyurdu.com, mirkitap.com, babil.com, 25.07.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör