Erkal Yavi

Fotoğraf Sanatçısı, Grafik Sanatçısı

Doğum
Eğitim
İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimari Bölümü

Fotoğraf ve grafik sanatçısı. 1942 yılında Diyarbakır'da doğdu. Ankara Üniversitesi İngiliz Filolojisini kazandığı halde resim sanatını sevdiği için İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimari Bölümü'nde okudu. Grafik çalışmalarının yanı sıra 1963'ten itibaren fotoğrafa yöneldi. 1967'de TRT Amblem Yarışması'nda birinci oldu. 1970’1i yıllarda yaptığı kitap kapaklarıyla tanındı. Çeşitli yayınevleri için hazırladığı kapak tasarımları ile halkın beğenisini kazandı, yeni kuşaklara çığır açtı.

Yurt içinde ve dışında çeşitli fotoğraf sergilerine katılan Yavi, Rizzoli-Premio Europeo Rizzoli Publicita "Gümüş Pres" armağanını kazandı. 1999 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından "Zirvedekiler Onur Ödülü"ne layık görüldü. 1898'den günümüze grafik sanatçıları hakkında bilgiler ve eserlerinden örnekler veren "İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi" adlı albüm-kitabı 2006'da yayımlandı.

HAKKINDA: Yurt Ansiklopedisi (c.4, Anadolu Yayıncılık,1982), Şevket Beysanoğlu / Diyarbakırlı Fikir ve Sanat Adamları (c. 3, s. 432, 2. bas. 1997), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör