M. Zeki Duman

Tefsirci

Doğum
Eğitim
Kayseri Yüksek İslâm Enstitüsü (Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi)

Tefsirci. 1952, Gümüştepe / Şarkışla / Sivas doğumlu. İlkokulu köyünde, ortaöğrenimini Kayseri İmam Hatip Lisesinde (1969) tamamladı. Aynı yıl Kırşehir Atatürk Lisesinden fark dersleri vererek mezun oldu. Kayseri Yüksek İslâm Enstitüsünden mezun oluşunun (1973) ardından Kırklareli İmam Hatip Lisesine meslek dersleri öğretmeni olarak atandı. Burada dört yıl müdür yardımcılığı görevinde bulundu. Kayseri Yüksek İslâm Enstitüsüne Tefsir asistanı (1977) ve Tefsir öğretim üyesi olarak (1981) atandı. Doktorasını Bursa Uludağ Üniversitesi SBE’de tamamladı (1984). 1987’de doçent, 1993’te profesör oldu. Erciyes Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde Tefsir Anabilim Dalı başkanlığı, yönetim kurulu üyeliği, fakülte kurulu üyeliği, SBE yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Rektörlük nezdinde yurtdışı yüksek lisans ve doktora öğrencilerini takip komitesi üyeliği ve Temel İslâm Bilimleri bölüm başkanlığı yaptı.

ESERLERİ (İnceleme):

Kur’an-ı Kerim’de Adab-ı Muaşeret  (Görgü Kuralları, 1982), Kur’an ve Tıbba Göre İnsanın Yaratılışı ve Tüp Bebek Hadisesi (1991), Uygulamalı Tefsir Usulü ve Tefsir Tarihi (1992), Nüzûlünden Günümüze Kur’an ve Müslümanlar (1996), Kur’an-ı Kerim Açısından Vahiy Gerçeği (1997), Beş Surenin Tefsiri I (Fatiha, Azhab, Nur, Hucurat, Mümtehine, 1999).

HAKKINDA: Prof. Dr. Yakup Çiçek-Bünyamin Açıkalın / Türkiye İlâhiyat Fakülteleri Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Elemanları Biyografileri (2000). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör