Erhan Palabıyık

Araştırmacı Yazar, Fotoğraf Sanatçısı, Gazeteci

Doğum
01 Temmuz, 1958
Burç

Gazeteci, araştırmacı yazar ve fotoğraf sanatçısı. 1 Temmuz 1958, Sekili / Yerköy / Yozgat doğumlu. İlkokulu Sekili İsmet Paşa İlkokulu ile Kırşehir / Kaman Yeni Hayat İlkokulu’nda okudu. Ortaokula Kaman’da başlayıp, Sekili Ortaokulu’nda bitirdi (1976). Bir süre de Yerköy Ticaret Lisesi’nde okudu, bitiremeden ayrıldı; sonradan açık liseyi bitirdi. İlk yazısı 1991 yılında, Yerköy’de yayımlanan ”Bizimköy” gazetesinde çıktı.

1980 yılında askerden döndükten sonra Kırıkkale Devlet Demir Yolları’nda çalışmaya başladı. 12 Eylül (1980) öncesi olaylarda dam yaralama suçu nedeniyle Yerköy’de 15 ay cezaevinde kaldı (1981-83). Dışarı çıktıktan sonra Ankara’da kitapçılık ve yayıncılık yaptı, sonra köyüne dönerek tarımla uğraştı. 1987 yılında Mersin’e yerleşti. 1988 yılında Mersin TEK’te çalışmaya başladı. 1990 yılında düşünce suçu nedeniyle tutuklandı. Türk Ceza Yasası’nın 141, 142 ve 163. maddelerinin yürürlükten kaldırılmasıyla tahliye oldu ve TEK’teki işine döndü; l990’da Yozgat’a gönderildi. “Bizim Köy” adlı bir gazeteyi çıkararak gazeteciliğe başladı. Yerköy Delice TV’de programlar yapıp sundu. Sekili Spor Kulübü Derneği’ni kurarak kulüp başkanlığını yaptı. 1992 yılında Sekili Belediyesi bağımsız başkan adayı olduysa da seçilemedi. Yozgat’ta yayımlanmaya başlayan günlü “İleri” gazetesinin temsilciliğini ve yazarlığını yaptı. Yozgat Amatör Sporcular Federasyonu’nun kurucularından oldu, yönetiminde görev aldı. 1994 yılında siyasi nedenlerle Antalya’ya sürüldü. İstifaya zorlandıysa da çalıştığı TEK’ten ayrılmamakta direndi. Gönderildiği Manavgat’ta, Manavgat Radyo-Televizyon Kurumunda programlar, belgeseller, açıkoturumlar yapmaya başladı. “Akdeniz Adalet” gazetesinde yazarlık yaptı.

1995 yılında Burdur’a, oradan Ağlasun’a gönderildi. Ağlasun Kültür ve Turizm Derneği’ni kurdu.  Bu arada “Burdur” ile “Yenigün” gazetelerinde muhabirlik ve köşe yazarlığı yaptı. Ağlasun’dan Siirt’e, oradan Baykan’a gönderildi. Burdur “Mücadele” gazetesinde yazarlık yaptı. “Demokrat Baykan” adlı yerel gazeteyi çıkartarak tekrar gazeteciliğe başladı. MİL-HA’nın Baykan muhabirliğini yürüttü. 1998 yılında Hatay / Kumrulu TEDAŞ’a atandı. Bu sırada, Reyhanlı’da çıkan “Öncü Haber” gazetesine takma adla yazmaya başladı.

2003 yılında “8 Temmuz”  gazete ve basımevini kurdu. Gazetenin 29. sayısının çıktığı gün gazete ve basımevi tesisleri yakıldı. Yapmakta olduğu Anadolu Ajansı’nın Reyhanlı Temsilciliği’ni başkasına devretmek zorunda kaldı. Evini Ağrı / Taşlıçay’a taşıdı. Burada yeniden TEDAŞ’ta çalışmaya başladı. 2004 yılında elektrik direğinden düştü ve ağır yaralandı, üç yıl çalışamadı. Malulen emekli olduktan sonra Yozgat / Yerköy’e yerleşerek, Yerköy Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği’ni kurdu.  Yozgat Yazarlar Ozanlar ve Şairler Derneği’nin kuruluşuna katıldı. Sonra Yerköy’den ayrılarak Antalya’ya yerleşti. Karıştığı bir olayda, silahla iki kişiyi yaralama suçundan iki yıl hapis yattı. Hapisten çıktıktan sonra Reyhanlı’ya yerleşti, Nisan 2009 tarihinde Reyhanlı Belediyesi’nin önünde bir sokak fotoğraf sergisi açtı. Hatay’da yayımlanan “Onuncuköy” gazetenin Reyhanlı temsilciliğini yaptı. “Bizim Reyhanlı” adlı Internet sitesini kurdu. “Gizem” gazetesinde yazmaya başladı. Hayatını ve çalışmalarını Reyhanlı’da sürdürmktedir.

Varlık, Yaba Edebiyat dergileri ile Antalya gazetesinde on beş kadar öyküsü yayımlandı. Antalya Sanatçılar Derneği ve Yozgat Şairler ve Yazarlar Birliği (kurucu) üyesidir. Varlık dergisi 2007 yılında bir öyküsünü “Ayın Öyküsü” seçti.

ESERLERİ (Çeşitli):

Kurtuluş Savaşı Günlüğü (Ali Galip Gençoğlu ile, 1998), Amik ve Anadolu Öyküleri (2010), Ortadoğuya Açılan Altın Kapı Reyhanlı (2011), Her Yönüyle Kırıkhan (2014), Sessiz Çığlık (2015).

KAYNAK: Gazeteci - Yazar-Araştırmacı Erhan Palabıyık’ın hazırladığı “Ortadoğuya Açılan Altın Kapı Reyhanlı” adlı kitabı yayımlandı (Habername, 19.07.2011), Bilgi Formu (2015), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör