Erhan Göksel

Strateji Uzmanı, Ekonomist, Tıp Doktoru, Araştırmacı, Sporcu

Doğum
Eğitim
Hacettepe Tıp Fakültesi

Hekim, ekonomist, sporcu, araştırmacı ve strateji uzmanı (D. 1959, Ankara – Ö. 21 Mayıs 2010, ABD). 1976'da Hacettepe Tıp Fakültesi'nde başladığı yüksek öğreniminin ardından ekonomi doktora eğitimini yaptı. Politik psikoloji üzerine çalıştı. 1968-1983 arasında yüzme-sutopu ve basket oyunculuğu ile 1991-92'de basket antrenörlüğü yaptı. Bütün bu faaliyetleri sırasında hekimliğe devam etti. 1987'de Ankara Numune Hastanesi'ndeki görevinden istifa etti. 1983-87 arasında Türkiye'nin yurtdışındaki lobi faaliyetlerini yürüttü. Politik danışmanlık hizmetlerine, 1989'da Verso Siyasal Araştırmalar Merkezi'ni kurarak Adnan Kahveci ile birlikte başladı.

Sırasıyla Turgut Özal, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Aydın Güven Gürkan, Hikmet Çetin, Deniz Baykal, Mesut Yılmaz'a siyasi danışmanlık yaptı. Mesut Yılmaz'la 1999 seçimleri öncesi ayrıldı. Ayrıca 1996'da Bulgar Başbakanı Kostov'un, 1999'da Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev'in başkanlık kampanyalarını organize etti. 1998-2000 arasında ABD'de Başkan Yardımcısı Al Gore'a Ortadoğu danışmanlığı yaptı. Ayrıca Türkiye dışında ABD'de ve Çin'de de ofisleri aracılığıyla ve siyasi danışmanlık faaliyetlerini siyasiler dışında uluslararası şirketlere de yapmayı sürdürdü

Ocak 2010'da Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınan Erhan Göksel serbest bırakıldıktan sonra, ABD'de büyük bir gruptan iş teklifi alınca bunu değerlendirip Türkiye'den ayrıldı. ABD'de kaldığı otel odasında ABD'de kaldığı otel odasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiş olarak bulundu. Evliydi.

Verso Siyasal Araştırma Şirketi Sahibi ve geçmiş yıllarda birçok parti lideri ve siyasetçilere siyasi danışmanlık yapmış olan Erhan Göksel, New Jersey Eyaleti'nin Edgewater şehrinde bulunan Comfort Inn Oteli'nde bir süreden beri yalnız kalan Erhan Göksel'i, otelin kat görevlileri odasında hayatını kaybetmiş bir şekilde buldu. Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu'nda görevli iki kişi de otele gelerek bilgi aldı.

Basında yer alan bilgilere göre Erhan Göksel, iki katlı otelin ikinci katındaki odasına sabah yerel saat ile 09,00'da kahvaltısı getirildi. Kapı çalınıp cevap verilmeyince kahvaltılar görevli tarafından kapıya bırakıldı. Saat 09.30 sularında tekrar gelen kat görevlisi kapıyı açıp yatağında yatan Erhan Göksel'in kahvaltısını masaya bırakıp çıktı. Saat 12.30 tekrar odaya giren kat görevlisi Erhan Göksel'in yatağındaki pozisyonunda bir değişiklik görmeyince şüphelenip durumu otel yetkililerine, daha sonra da polise ve sağlık ekiplerine bildirildi. Otele gelen ilk yardım ekipleri Göksel'in kalp krizinden vefat ettiğini belirledi. Erhan Göksel'in cenazesi daha sonra ambulans ile morga kaldırıldı. Erhan Göksel'in vefat ettiği haberi üzerine New York Başkonsolosluğu'nda görevli iki kişi de otele gelerek bilgi aldı. Göksel'in kaldığı Comfort Inn Oteli, A Milli Futbol takımının kamp yaptığı otele 10 km mesafede bulunuyordu.

KAYNAK: “Bugün seçim olsa gene barajı açamaz” (söyleşi, www.haber5.com, 30 Haziran 2008), Erhan Göksel İstihbaratı Nereden Alıyor? (odatv.com, 14.11.2008), Erhan Göksel 2020 Türkiye’sini anlattı (ensonhaber.com, 21.7.2009), Nafiz Albayrak / Erhan Göksel ABD'de Hayatını Kaybetti (milliyet.com.tr, 22 Mayıs 2010).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör