Ergün Sönmez

Neyzen, Araştırmacı Yazar, Eğitimci, Gazeteci

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, İstanbul Yüksek Gazetecilik Enstitüsü

Eğitimci, gazeteci, araştırmacı yazar, neyzen. 1938 yılında Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğdu. Ergani’nin eski belediye başkanlarından Zülfükar Sönmez'in oğludur. İlkokulu İnkılap İlkokulunda, ortaokulu Ergani Ortaokulunda okudu. Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesini bitirdikten sonra İstanbul İktisat Fakültesinden başladığı yüksek öğrenimini, İstanbul Yüksek Gazetecilik Enstitüsü ile bir yıl arayla (1964-1965) birlikte tamamladı.

1962-1964 yıllarında yedek subay öğretmen olarak askerliğini İstanbul Kasımpaşa Piyale Paşa İlköğretim okulunda yaptı. Öğretmenlik yaptığı bu okulda öğrencilerinin arasında Ak Parti hükümeti dönemlerinin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da bulunmaktadır. 1965 yılında Türkiye İş Bankası İstanbul Şişli Şubesinde bir yıl çalıştıktan sonra Almanya’ya giderek çeşitli fabrikalrda işçi olarak çalıştı. 1971'de Türk çocuklarına eğitim vermek üzere öğretmen olarak tayin edildi ve bu görevini  yirmi altı yıl sürdürdü. Almanya’da bulunduğu süre içinde çeşitli sendika, dernekler ile Alman Komünist Partisinde aktif görevler üstlendi.

1971 yılında başladığı eğitim sonucu dil alanında master çalışmasını, 1979'da doktorasını tamamladı ve 1985 yılında doktora çalışmasını “Die Turkei von der Atatürkzeit bis Heute 1919–1980 (Atatürk Zamanından Bugüne Türkiye) adıyla yayımladı. Emekli olduktan sonra da Almanca ve Türkçe birçok yazıp yayımladı. Bazı eserlerinde Erdem Solmaz imzasını kullanmıştır.

Ergün Sönmez, 1990 yılında Berlin’de Neyzen Dündar Atalay ile tanıştığında dinlediği ney onu çok etkiledi ve şimdiye kadarki hayatında niçin ney üflemediğine üzüldü. Çocukluğunda içine işlemiş olan kaval sesi ile bu kez ney çalmak isteyerek, Neyzen Dündar Atalay’dan nota ve solfej dersleri almaya başladı. 1996 yılında Almanya’dan özel olarak İzmir’e gelip ney yapımcısı Mehmet Yücel’den bir Mansur bir de Kız ney alarak neyzen olabilmek için ilk adımını attı. Uzun çalışmalarını sürdürerek neyzen olmayı başardı. Halen yaşamını İsviçre’de sürdüren Ergün Sönmez, evli ve Devrim isimli bir kız çocuğu babasıdır.

ESERLERİ:

Graue Wölfe, Koranschulen Idealistenvereine Türkische Fraschisten in der Bundersrepublik -Bozkurtlar, Kuran Kursları Ülkücü Dernekleri Almanyadaki Türk Faşistleri  (Barbara Hoffmam ve Michael Opperskalski ile birlikte Erden Solmaz imzasıyla), Die PKK und die Kurdenfrage in der Türkei - Türkiye’de PKK ve Kürt Problemi, Çıkışı, Gelişimi ve Çözümü (Murşit Demirkol ile birlikte Erdem Solmaz imzasıyla, Berlin 1997), 40 Yıllık Türkiyeli İşçilerin Tarihi (Dr. Mustafa Demir’le birlikte), Auslandische Kinder Ihre Erziehungs- und Integrationsmisere (Dr. Mustafa Demir’le birlikte-, VWB Yayınları Berlin 1999), Die Tukei von der Atatürkzeit bis Heute 1919–1980 - Atatürk Zamanından Bugüne Türkiye (Berlin 1985), Der Zerfall des Realen Sozialismus, Die Rolle des subjektiven Faktors und die Rolle Von Gorbatshow-Sosyalizmin Çöküşü Partinin Sübjektif faktörü ve Gorbaçov’un rolü  (Dr. Mustafa Demir ile birlikte, Berlin, 2004) , Gorbacov’a Bazı Sorular (Gorbaçov’a yazdığı mektubu), Türkiye ve Avrupa Birliği (2005), Kapitalizmin Emperyalist Sürecinde Kürt Özgürlük Hareketi ve PKK’nin Rolü (2006), Günümüz Kapitalizmi ve Alternatifi (Mustafa Demir ile birlikte, 2007), Yakın Doğu’da Kadın-Dışlanmışlık, Eşitsizlik (2012).

KAYNAK: Sedat Eroğlu / Gülbaran'ın Erganili Gülleri (2014), İhsan Işık / Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör