Turgay Usanmaz

Şair ve Yazar, Eğitimci

Doğum
Eğitim
Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi

Eğitimci, şair ve yazar. 1961 yılında Ardahan Posof'ta doğdu. Kars Dede Korkut Eğitim Enstitüsü ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Türkiye''nin çeşitli yerlerinde önce Sınıf Öğretmeni, sonra Beden Eğitimi Öğretmeni olarak çalıştı. 1990 yılında antrenörü olduğu Bursa Uludağ İlkokulu kız hentbol takımının Türkiye birincisi olmasının ardından Hollanda'ya yerleşti.

Hollanda''da; 12 yıl Türkçe Anadili Öğretmeni, • Hollanda Eğitim-Öğretim sistemi içinde (üstün zekâlı Hollandalı öğrencilerin sınıfı dâhil olmak üzere) Hollandaca sınıf öğretmeni Hollanda Yetişkinler Eğitim-Öğretim sistemi içinde (NT2 – Yabancılara Hollandacanın ikinci dil olarak öğretimi) Hollandaca öğretmeni, Hollanda Dil Enstitüsü’nde (Yabancılara Türkçenin ikinci dil olarak öğretimi) Türkçe öğretmeni olarak çalıştı.

Şiirleri internette amatorceedebiyat.com, sirince.net, havuz.de gibi sitelerde, Türkiye’de ise Güney, Beşparmak, Aykırısanat, Ardıçkuşu, Öyküşiir gibi sanat-edebiyat dergilerinde yayımlandı.

 

Turgay Usanmaz İçin Ne Dediler?

 

“Turgay Usanmaz’ın son şiir kitabı Aşka (V)eda Temmuz 2002’de yayımlandı. Sevmekten korkmayan yüreğin, baş kaldırmış isyankâr bir sevdanın, yankılarını içinde taşıyan ve buram buram aşk kokan duyguların serpildiği bir kitap.” (Muzaffer Yanık)

“Ayrılığın, sonsuz bekleyişlerin acısını yüreğinde barındırsa da hiçbir zaman umudunu yitirmiyor.” (Alev Kutluközen)

 

KİTAPLARI:

 

Şiir: Kutup Yıldızı (2000), Aşka (V)eda (2002).

 

Ders Kitabı: Türkçe Dersleri-1 / DVD – 1 (PDF, 2009), Türkçe Dersleri-2 / DVD - 2 (PDF, 2010), Türkçe Dersleri-3 / DVD – 3 (PDF, 2011).

 

Öykü-Makale: Hanslar ile Bansların Dünyası (2020)  

 

Roman: Posof'un Göçmen Kuşları (2020).

 

KAYNAK: Atila Er / Kutup Yıldızı ve Bir Eleştiri/yorum (2001, www.sirince.net), Hasan Akarsu / Turgay Usanmaz’dan “Aşka Veda” Şiirleri (Aykırısanat, sayı: 57, Kasım-Aralık 2002) - Şiirler-Den / İzler (2004), Muzaffer Yanık (anafilya.org (sayı: 24, Haziran, 2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Bilgi Teyidi (05.08.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör