Turgay Ciner

Sanayici, İş İnsanı

Doğum

İşadamı, sanayici. 1959 yılında Artvin’in Hopa ilçesinde doğdu. Aslen Gürcüdür. Babası Hüsnü Ciner, annesi Naciye Ciner’dir. Ticarete okul yıllarında çay ocaklarında çıraklık ve oto yedek parçacılığı yaparak başladı. İstanbul Talimhane’de bir dükkan açarak 1984 yılında Almanya’dan Mercedes ithalatına başladı. 1988 de ise Osman Yazıcı ile Yazeks’i kurdu.

Sonraki yıllarda Rusya’dan televizyon ekipmanları ithal ederek Türkiye’de satışını yaptı. Tekstil sektöründe Mensucat Santrali satın alıp adını Taş Santral olarak değiştirdi. Özbekistan ve Adana’da da tekstil tesisleri satın aldı. Havaş’ı satın alarak THY ile ortak şirket kurdu.

Yatırımlarını tekstil, enerji, turizm ve madencilik sektörlerinde genişletti. Sabah grubunun % 51’lik hissesini alarak gazetenin ve atv’nin sahibi oldu. 1985 yılından itibaren yurtdışından kömür ve deri ithalatı yapmaya başladı. Özbekistan’da tekstil firması kurdu. Turgut Özal, Hüsamettin Özkan, Bahattin Yücel ve Mehmet Ağar ile siyaset arkadaşı oldu. Sabah grubundan sonra Kanal 1 ve Habertürk kanallarını satın almıştır. 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör