Turgay Budak

Tıp Profesörü, Akademisyen

Doğum
15 Temmuz, 1946
Eğitim
Atatürk Üniversitesi
Burç

Akademisyen, tıp profesörü. 15 Temmuz 1946 tarihinde Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Hazro Merkez İlkokulunda 1957’de, orta öğrenimini Diyarbakır Maarif Kolejinde 1964’te, yüksek öğrenimimi Atatürk Üniversitesinde 1968’de tamamladı. Üniversite öğrenciliği sırasında, Ziya Gökalp Üniversitesini Gerçekleştirme ve Yaşatma Derneğinin çabalarına Talebe Cemiyeti Başkanı olarak katıldı.

26.02.1969’da Ankara Üniversitesi Diyarbakır Tıp Fakültesi Biyoloji Kürsüsünde açılan sınavı kazanarak asistan olarak atandı. Böylece Dicle Üniversitesinin Diyarbakır’da göreve başlayan ilk kadrolu öğretim elemanı oldu. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesindeki 43. hizmet yılımı 2012’de tamamladı. Aralık 1972’de bilim doktoru, 1982 yılında Doçent unvanlarını aldı. 1988’de Profesör oldu. 1988- 1989 arası DÜ Rektör Yardımcılığı, 1989-1993 tarihleri arasında Üniversitelerarası Kurul Üyeliği, 1989-2001 arasında 3 dönem, DÜ Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Başkanlığı yaptı. 1982 yılından itibaren DÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı Başkanlığı görevini kesintisiz olarak sürdürdü. Asli görevi olan, Tıp Fakültesindeki öğretim üyeliğinin yanı sıra, Diş Hekimliği Fakültesinde ve Veteriner Fakültesinde de Tıbbi Biyoloji ve Genetik konusunda Lisans düzeyinde uzun süre ders anlattı. Sağlık Bilimleri Enstitüsünde de yüksek lisans ve doktora düzeyinde dersler verdi. Çeşitli Ulusal ve Uluslar arası kongrelere katılarak tebliğler sundu, Panelist oldu, konferanslar verdi. Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanmış, çok sayıda bilimsel yayını vardır.

Değişik tarihlerde Dicle Üniversitesi Yönetim Kurulu ve Senatosu üyeliklerinde mükerreren bulundu. Ayrıca Dicle Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Sekreterliği ve ikinci Başkanlığı görevlerinde de birçok kez bulundu. Üniversitenin gelişmesine bu vesile ile de katkılar sağlamaya çalıştı. Diyarbakır Tanıtma, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Diyarbakır Şubesi Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Doğu ve Güneydoğu Kalkınma Vakfı kurucu üyesi olup, bu vakfın başkanlığını yapmıştır. İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

HAKKINDA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör