Anar

Yazar

Doğum
14 Mart, 1938
Eğitim
Azerbaycan Devlet Üniversitesi Dil ve Edebiyat Fakültesi
Burç
Diğer İsimler
Anar Rızayev,

Yazar. 14 Mart 1938, Bakü / Azerbaycan doğumlu. Asıl adı Anar Rızayev. Eserlerinde sadece Anar adını kullandı. Çağdaş Azerbaycan edebiyatının “şehirli yazarlar” kuşağındandır. Babası Azerbaycan’ın serbest vezinle yazan ünlü şairi Resul Rıza (1910-81), annesi de yine meşhur şairlerden Nigâr Refibeyli’dir (1913-81). Azerbaycan Devlet Üniversitesi Dil ve Edebiyat Fakültesi (1960) mezunu. Moskova’da senaryo ve yönetmenlik yüksek lisans eğitimi aldı. Nizami Edebiyat Müzesinde araştırmacı, Devlet Tele-Radyo Kurumunda editör ve şube müdürü olarak çalıştı. On altı yıl Azerbaycan Yazarlar Birliğinin başkanlığını yürüten Anar, aynı zamanda Azerbaycan Parlamentosunda milletvekili olup, Azerbaycan-Türkiye Dostluk Komisyon başkanlığı görevini yürütmektedir.

1960 yılından itibaren yayımlanan öykülerinin yanında, tiyatro oyunları, romanları, deneme ve makaleleri otuzu aşkın dile çevrildi. 1975 yılında Devlet Sanatçısı unvanını aldı, 1980 yılında Devlet Ödülüne layık görüldü. 1968 yılında Gobustan adlı güzel sanatlar dergisinin yazı işleri müdürlüğüne getirildi. Bu derginin başyazarlığını yaptı. Edebî kişiliği ve eserleri hakkında Mayıs 2003’te TÜRKSAV tarafından, “Çağdaş Türk Dünyası Edebiyatının Temsilcilerinden Anar’ın Eserleri ve Sanat Dünyasına Bakışlar” başlıklı bir sempozyum düzenlendi. Türkiye Yazarlar Birliğinin 2003 yılında Strasbourg’da (Fransa) düzenlediği 5. Uluslararası Şiir Şöleni’ne katıldı.

ESERLERİ:

Geçen Yılın Son Gecesi, Bayram Hasretinde, Dante’nin Kutlaması, Yağış Kesti, Akliman, Molla Nasreddin 66, İlişki, Adamın Adamı, Mecal, Beş Katlı Binanın Altıncı Katı (roman, aktaran Yusuf Gedikli, 1995), Dede Korkut (hikâye, 1999), Siz Deyip Geldim, Şehrin Yaz Günleri, Sıraselvilerde Bir Otel Odası (2000), Bir Fırsat Bulsam, Sizsiz, Azerbaycançılık Hakkında Düşünceler (broşür, Türkçe-Rusça, 2003), Bir Fırsat Bulsam (2005, hikâye), Dante’nin Jübilesi (2005, hikâye).

KAYNAK: Mustafa Kurt / Kader ve Keder Arasında “Sıraselvilerde Bir Otel Odası” (Hece dergisi, Aralık 2000), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas. 2009).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör