Doğan Ceren

Şair ve Yazar

Doğum
15 Eylül, 1959
Burç

Şair ve yazar. 15 Eylül 1959, Kahramanmaraş / Nurhak / Alçiçek Köyü doğumlu. Yoksul bir ailenin beş çocuğunun üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlarda ailesinin geçimine katkıda bulunmak zorunda olduğu ve babasının istememesi nedeniyle Alçiçek Köyü ve Kahramanmaraş Sergentepe’de okuyarak, ancak ilkokulu bitirebildi. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra siyasi düşünceleri nedeniyle tutuklanarak beş yıl cezaevinde yattı. O dönemde gördüğü yoğun işkenceler nedeniyle uzun yıllar tedavi gördü.

Erken yaşta, akrabası olan Fidan isimli bir hanımla evlendi ve Elif, Meryem, Onur ve Rosa isimli dört çocuk sahibi olduktan sonra, 1992 yılında bu ilk eşinden ayrıldı, 2010 yılında Emine isimli bir hanımla ikinci evliliğini yaptı. 1987 yılında politik mülteci olarak İsviçre‘ye gitti; serbest işlerle uğraştı, 1990-98 yılları arasında Basel Kanton Hastanesi’nde sağlık memurluğu yaptı. 1998 yılında, sağlık sorunları nedeniyle emekliye ayrıldı. İsviçre Vatandaşı olan Doğan Ceren, Emekli olduktan sonra da yaşamını İsviçre’de sürdürdü.

Doğan Ceren, şiir çalışmalarına cezaevinde yatarken başladı. Ancak orada yazdığı birçok şiiri, cezaevi yönetiminin el koyması sonucunda yok oldu. Şiir ve yazı çalışmalarını hapisten çıktıktan sonra da sürdürdü. Biri iki arkadaşıyla ortak olmak üzere beş şiir, iki söyleşi ve bir antolojisi yayımlandı. “Ah Sensiz” başlıklı şiiri Alaaddin Us, “Ölüm Senin Neyine”, “Bir Çiçeksin”, “Sevdayla Gülümse”, “Mahsun Hayat”, “Aldırmadım Hicranıma”, “Aşk İçin” başlıklı şiirleri de Mesut Zengeneh tarafından bestelendi.

Yazar, şiir çalışmaları dışında: Almanya’da yaşayan Kürt Aydın’ı Mehmet Elbistan ile ilgili biyografik kitap çalışması, yıllardır gezdiği yerlerle ilgili gözlem ve duygularını yazdığı kapsamlı bir gezi rehberi ve gezi notlarını yayınlamak üzeredir. Ayrıca, Bir insanlık suçu olarak İşkence ve İşkence mağdurluğu üzerine bir çalışma yapmaktadır.

ESERLERİ:

Şiir: Yargılayan Şiirler (Muharrem Aslan ve Fatoş Aslan ile, 1993), Sevdası Umutlarda Gülenler (1995), Sus Deme Bana (2002), Hayata Umut Serptim (2012), Gülümse Ey Hayat (2017).

Biyografik Söyleşi: Kürt Tarihinden Bir Yaprak / Yaşamı, Anıları ve Düşünceleriyle Osman Aydın (2009), Brüksel’de Bir Kürt Kadını / Yaşamı, Anıları ve Düşünceleriyle Pervîn Cemil (2011).

Antoloji:  Kalbini Göz Kılanlar / Âmâ Yazar Şair Ozan Dengbêj ve Müzisyenler Antolojisi (2 Cilt, 2014).

KAYNAKÇA: Mustafa Ak / “Kürt Tarihinde Bir Yaprak” Doğan Ceren`nin Kürt Halkının Değerlerini Arşivleme Çabası (kurdinfo.com/forum, 13 Mart 2010), Metin Aktaş / Yaşamını Kürt halkının özgürlüğüne, mutluluğuna adamış bir Kürt Aydını (kurdinfo.com/nuce, 7 Ekim 2010), Ertuğrul Özkök / Bütün Kürtler Galatasaraylı Değildir (hurriyet.com.tr/yazarlar/19 Ağustos 2011), Aziz Tunç / Kürt Tarihinde Bir Yaprak: Yaşamı Anıları Düşünceleriyle Osman Aydın Üzerine (ikincigundem.com, 2013), Bilgi Formu (Kendisinden alınan bilgiler, 2018), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2018).

 

 

 

 

 

 

Ah Sensiz

Güneş küsmüş şavkımıyor ah sensiz

Zerdali güzeli gözlerinle bak bana

 

Keder eş oldu yenemiyorum ah sensiz

Baldan tatlı sözlerinle gül bana

 Yaban dağlar engel olmuş yenemiyorum ah sensiz

Azme kardeş umutlardan ver bana

 

Diken sarmış güllerimi deremiyorum ah sensiz

Gülden nazik ellerini uzat bana

 

Hayal oldu o memleket gözlerimde ah sensiz

Bir mektupla o memleketi yaz bana

 

Hasret yanar gecelerim ah sensiz

Davran gülüm esen yel ol gel bana...

 

Aldırmadım Hicranıma

Bir gül değdi yanağıma

Rengi girdi düşlerime

 

Bir kuş kondu pencereme

Bahar doldu yüreğime

 

Bir çocuk güldü sözlerime

Hayat verdi umutlarıma

 

Bir güneş doğdu göklerime

Nuru düştü gözlerime

 

Bir kar yağdı dağlarıma

Kefen saydım hasretime

 

Aldırmadım hicranıma

Aşk gülünce cihanıma...

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör