Ergin Günçe

Şair

Doğum
Ölüm
16 Ocak, 1983
Eğitim
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi

Şair (D. 1938, Giresun - Ö. 16 Ocak 1983, Ankara). İstanbul Erkek Lisesi (1955), Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1959) mezunu. Yurtiçinde ve yurtdışında ekonomist ve planlama uzmanı olarak çalıştı. Son görevi ODTÜ öğretim üyeliğiydi. Paris’ten dönerken Ankara Esenboğa Havaalanında meydana gelen uçak kazasında öldü.

1953’te şiir yazmaya başlayan Günçe, şiirlerini daha çok Yeni A dergisinde, ayrıca Dost, Değişim, Papirüs gibi dergilerde yayımladı. Sosyal Adalet ve Antalya dergilerinde ise siyasal yazıları yer aldı. İlk şiirlerinde İkinci Yeni şiirinin etkisi vardır. Ancak bu şiir anlayışını kendine özgü kılmayı başardı. Şiirlerinde daha çok, ocuk gözünden hayatı ve ölümü yorumlar.

“Dünün küllerinde pırıltı arayanlar, Günçe’nin şiirine kolay kolay giremeyecektir. Bilge söylemiyle çocuk duyarlığını dillendiren bu şiir, yaşanan ‘durum’u saptarken, o durumun ânı’nda kalmaz. Umudu da bu durumdan yola çıkarak aktarır:

‘Ben sakallı söylerim sözü

Yarına inanmasam bugünü kurcalamam.’ der” (Kubilay Ünsal)

ESERLERİ:

Gencölmek (1964), Türkiye Kadar Bir Çiçek / Bütün Şiirleri (1986).

HAKKINDA: Tevfik Akdağ (Papirüs, Haziran 1966), Mücellidoğlu Ali Çankaya / Yeni Mülkiye Tarihi ve Mülkiyeliler (c. VI, 1969), Yurt Ansiklopedisi (c. V, 1982), Kubilay Ünsal / Ergin Günçe Okuyarak… (Sombahar, sayı: 6, Temmuz-Ağustos 1991), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (2001).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör