Ergican Saydam

Piyanist, Müzisyen, Anı Yazarı, Eğitimci, Yazar

Doğum
28 Mart, 1929
Ölüm
21 Aralık, 2009
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Müzisyen, piyanist, eğitimci, anı yazarı (D. 28 Mart 1929, İstanbul – Ö. 21 Aralık 2009, İstanbul). İlk derslerini ağabeyi Prof. Erçivan Saydam'dan aldı. 1943'de İstanbul Belediye Konservatuarına girdi. Ferdi Statzer'in öğrencisi olarak bu kurumu 1953'de Tchaikovsky'nin si bemol minor piyano konçertosunu çaldığı diploma konkuru ile bitirdi. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1955-59 yılları arasında Münih Yüksek Müzik Akademisinde Friedrich Wührer'in öğrencisi olarak bu kurumdaki öğrenimini tamamladı.

1959 yılında Münih Yüksek Müzik Akademisini bitirdikten sonra yurda döndü ve İstanbul Belediye Konservatuarında piyano hocalığına başladı. 14 yaşından beri konser veren Saydam, bütün Avrupa ülkeleri, Asya-Amerika ve Afrika'da 2000'i aşkın konser verdi. Jamaika, Venezuela, Trinidad, Barbados, St. Lucia, Guyana ve Surinam gibi ülkelerde ilk konser veren piyanist oldu. 1975 yılında uluslararası Ravel konkuruna davet edildi.

İstanbul Filarmoni Ödülü, Bad Gastein, Margrit Ramdohr, Simon Bolivar ödülleri sahibi olan Ergican Saydam, ayrıca TRT'de 25 yıl görev yapmış, çalışmasını gümüş plaketle tamamlamıştır. 1986'da Profesör olan Ergican Saydam, Liszt'in Abdülmecit Han için yazdığı Marş Parafrazı ilk defa icra etmiş, konserlerinde de Türk bestecilerine özellikle yer vermiştir.

Cemal Reşit Rey'in Piyano konçertosunun da besteci yönetiminde ilk çalınışını gerçekleştirmiştir. Saydam Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı piyano bölümünden emekli öğretim üyesidir. Piyanist olarak bütün Avrupa ülkelerinde konserler vermiş, ayrıca TRT’de yöneticilik yapmış, Orkestra dergi­sinde yazıları yayımlanmıştır.

Prof. Ergican Saydam, geçirdiği rahatsızlığa nedeniyle 21 Aralık 2009 tarihinde, İstanbul’da vefat etti. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Anıları, 2009 yılında basılan Taburede 60 Yıl adlı kitapta toplandı.

KAYNAKÇA: Türkiye Kültür ve Sanat 2010 Yıllığı (2010), “Biyografi Ercan Saydam” (ergicansaydam.com, 7.7.2015, kızından alınan bilgiler), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör