Mehmet Gökkaya

Şair ve Yazar, Emniyet Müdürü, Kamu Yöneticisi

Doğum
25 Mart, 1922
Ölüm
03 Kasım, 1981
Eğitim
Ankara Polis Enstitüsü
Burç

Şair ve yazar, kamu görevlisi - Kars, Elâzığ ve Amasya eski Emniyet Müdürü (D. 25 Mart 1922, Sepetçi köyü / Tepebaşı ilçesi / Eskişehir – Ö. 3 Kasım 1981, Ankara). Baba adı Halil, anne adı Fatma’dır. Uğur Hakan Gökkaya, Yaşar Gökkaya, Serpil Karatoprak adlarında üç çocuğu vardır.

Mehmet Gökkaya, 1945 yılında Ankara Polis Enstitüsünden komiser yardımcısı olarak mezun oldu. Bir süre İstanbul Emniyet Müdürlüğünde, askerlik hizmetinden sonra Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosunda çalıştı. Daha sonra Kars, Elâzığ, Amasya illerinde Emniyet Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Polis Koleji yıllarından itibaren yazmış olduğu edebî yazılar, gerek görev yaptığı illerin mahallî gazete ve dergilerinde, gerekse aylık fikir ve sanat dergisi olarak çıkan Filiz ve Çaba dergilerinde yayımlandı.

Mehmet Gökkaya, vatan sevgisi temalı, meslekî ve aşk temalı şiirler, hikâyeler kaleme aldı. Senaryolar, piyesler yazdı. Karadut adlı senaryosu Rejisör Sırrı Gültekin tarafından, Şeytan Kız senaryosu ise Abdurrahman Palay tarafından perdeye aktırıldı.

 

ESERLERİ:

 

Köy Denince, 

Tam Sırası, 

Yeminliler, 

Kalk Ahmet, 

Üç Kişi Arasında.

 

HAKKINDA: Halil Soyuer / Şair Dostlarım (2004), İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör