Mehmet Galip Ensarioğlu

Milletvekili, İş İnsanı, Siyasetçi

Doğum
01 Ekim, 1966
Eğitim
Dicle Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İktisadi ve İdari Programlar İşletme Bölümü
Burç

İşadamı, DTSO eski başkanı, siyaset adamı, milletvekili. 1 Ekim 1966'da Diyarbakır'da doğdu. Aralarında siyaset ve devlet adamlarının da bulunduğu tanınmış bir ailedendir. Eski bakanlardan M. Salim Ensarioğlu ile eski milletvekillerinden Abdullatif Ensarioğlu amcalarıdır. Babasının adı Sait, annesinin adı Zeliha'dır. İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır'da tamamladı. Liseyi Yalova'da bitirdi. Dicle Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İktisadi ve İdari Programlar İşletme Bölümünden mezun oldu.

1993-2009 yılları arasında Doğru Yol Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı görevinde bulundu. Gıda toptancılığı, özel ve resmi benzin istasyonu işletmeciliği, özel hastane işletmeciliği ve inşaat müteahhitliği yaptı. Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜNSİAD), Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD), Doğu ve Güneydoğu İş Adamları Federasyonu (DOĞUGÜNSİFED), Diyarbakır Kültür ve Sanat Vakfı (DKVS) ile Diyarbakır Sosyal ve Siyasal Araştırma Akademisinin (DİSSA) kuruculuğunu yaptı ve Yönetim Kurulları Üyeliklerinde bulundu. 2 yıl süreyle Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığını ve TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığını yürüttü.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Başkanı olarak birçok başarılı projeye imza atmış olan M. Galip Ensarioğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi listesinden 24. ve 26. Dönem Diyarbakır milletvekili seçilerek parlamentoda görev yaptı. Halen TBMM'de çalışmalarını sürdürmektedir. Çok iyi düzeyde Kürtçe ve Zazaca, az düzeyde İngilizce bilen Ensarioğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013), TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), 26. Dönem Milletvekilleri – Diyarbakır (akparti.org.tr, 27.05.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör