Altan Tan

İnşaat Mühendisi, Mühendis, Siyasetçi, Yazar

Doğum
11 Eylül, 1958
Eğitim
Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi İnşaat Fakültesi
Burç

İnşaat mühendisi, yazar, siyaset adamı. 11 Eylül 1958, Batman doğumlu. Ailesi aslen Midyat'ın Kürt Helaxe köyünden olup, aile önce Midyat'ın Estel mahallesine, oradan da 1953'te Diyarbakır merkezine göç etmiştir. Diyarbakır Mehmetçik İlkokulu (1969), Diyarbakır Maarif Koleji (1976), Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi İnşaat Fakültesi (1981) mezunu. İlk gençlik yıllarında (13 yaşındayken) Cemil Çiçek, Ali Müfit Gürtuna, Ahmet Taşgetiren, Hüseyin Gülerce, Ömer Vehbi Hatipoğlu ve Melih Gökçek'in de içinde bulunduğu ve 12 Mart'tan sonra dağıtılan Mücadele Birliği içinde; daha sonra Girişim, Sözleşme, Yeni Zemin dergilerini çıkaran Osman Tunç, Ali Bulaç, İhsan Işık, Yalçın Akdoğan, Mehmet Metiner gibi o dönemin İslamcı aydınları arasında yer aldı.

Gökçek'in ANAP'tan Keçiören Belediye Başkanı seçildiği 1984-85 yılları arasında yardımcılığını yaptı. Ancak yedi buçuk ay sonra "tasfiye" edildi. 1987'de RP'ye girdi. Partinin Güneydoğu müfettişi oldu. 1991 seçiminde RP'nin MHP'yle ittifak kurması üzerine istifa etti. Aydın Menderes hareketinde genel başkan yardımcısı oldu. 2000-2002 yılları arasında ise HADEP'te PM üyeliği yaptı. 12 Haziran 2012 genel seçimlerinde Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili olarak seçildikten sonra Barış ve Demokrasi Partisine (BDP) katıldı. 27 Nisan 2014 tarihinde diğer BDP milletvekilleriyle birlikte HDP'ye geçti. Hayatını ve çalışmalarını uzun yıllar Diyarbakır'da, milletvekili olduktan sonra Ankara’da sürdürdü. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde HDP’den milletvekili seçilerek parlamento çalışmalarına devam etti. Kürtçe, Arapça ve İngilizce bilen Altan Tan, evli ve altı çocuk babasıdır.

Girişim, Yeni Zemin ve Sözleşme dergileri ile Zaman, Yeni Şafak, Demokrasi ve Taraf başta olmak üzere birçok dergi ve gazetede yazı ve röportajları yayımlandı. Kürt sorunu ile ilgili çok sayıda toplantıya konuşmacı olarak katılan Altan, bu konudaki araştırma, gözlem ve görüşlerini 2009 yılında “Kürt Sorunu: Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik” adlı araştırma ve inceleme eserinde topladı.

İlk eserini, haksız yere tutuklanıp, bir Ramazan günü 5 no’lu Diyarbakır Askeri Cezaevinde çeşitli işkenceler edilerek 14 Temmuz 1982'de öldürülen, eski MSP üyesi, Diyarbakır'ın sevilen şahsiyetlerinden babası gazeteci Bedii Tan'a ithaf etti. Annesi Türk olan Altan Tan, oldukça nesnel bir bakış açısıyla yazıp, pek çok belgeye dayandırdığı “Kürt Sorunu: Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik” adlı eserinde, demokratikleşmenin yanı sıra ortak dini değerlere yaptığı vurgularla Kürt sorununa önemli bir ışık tutmuş oldu.

"Kürt Sorunu kaçırılmaması gereken bir kitap. Altan Tan kendi başına bir marka. Birikimi ve soruna farklı yaklaşımı, onun değerini arttırıyor. Osmanlılardan bugüne Kürt tarihini ve bugün yaşananların analizini son derece gerçekçi şekilde yapıyor. Babasını, Diyarbakır hapishanesinde kaybetmesine rağmen, satırlarına hislerini yansıtmamayı çok iyi bilmiş. Türkiyelin en önemli sorununa, Altan Tan’ın önemli bir katkısı olan bu kitap da kaçırılmaması ve mutlaka kütüphanenizde bulunması gerekenlerden biri." (Mehmet Ali Birand)

ESERLERİ:

Kürt Sorunu: Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik (2009), Turabidin’den Berriyê’ye Aşîretler, Dinler, Diller, Kültürler (2011), Değişen Ortadoğu'da Kürtler (2011).

KAYNAKÇA: Hasan Cemal / Kürtler (2003), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (c.11, 2009), Mehmet Ali Birand / Altan Tan'ın Kitabını Mutlaka Alın (Hürriyet, 17 Ocak 2009), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2009) - Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) - Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014),  HDP'li Altan Tan hakkında karar (gercekgundem.com, 30.01.2018).

 

 

HDP’Lİ ALTAN TAN HAKKINDA KARAR

HDP’Lİ ALTAN TAN HAKKINDA KARAR

 

HDP'li Tan'a  'örgüt adına suç işlemek' davasında beraat.

 

Felat BOZARSLAN / DİYARBAKIR (DHA)

 

HALKLARIN Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 'Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' iddiasıyla 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada beraat etti. Tan hakkında, 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu'na muhalefet etmek' ve 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından açılan dava ise ertelendi.HDP'li Altan Tan'ın, 2011 yılında öldürülen PKK'lı teröristin cenazesine katılması ve bir toplantıda yaptığı konuşma nedeniyle yargılandığı davaya bugün devam edildi. Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Tan katılmazken, avukatı hazır bulundu.

Duruşmada bir önceki celsede açıkladığı esas hakkındaki görüşünü tekrarlayan savcı, sanığın PKK terör örgütü ve illegal uzantılarının yaptığı eylem çağrıları doğrultusunda, Kahramanmaraş'ın Pazarcık kırsalında ölü ele geçirilen 'Cemal' kod adlı Kenan Topdemir'in 23 Nisan 2011 günü yapılan cenazesine, yasa dışı etkinlik olduğunu bilerek ve isteyerek katıldığını belirtti. Savcı, sanığın cenazedeki grup ile birlikte yürüdüğünü ve bu şekilde 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet' ile 'Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek suretiyle örgüt üyesi olmak' suçlarını işlediğini kaydetti. Savcı, Tan'ın, yaptığı bir konuşma nedeniyle de 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçunu işlediğini belirtti. Savcı, Altan Tan'ın 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.Savcının esas hakkındaki görüşünü açıklamasının ardından söz hakkı verilen sanık avukatı Mehmet Rauf Çiçek, Altan Tan'ın yazıp imzaladığı savunmasını mahkemeye sundu. Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Altan Tan hakkında 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu'na muhalefet etmek ve Terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından açılan davanın ertelenmesine karar verdi. Mahkeme heyeti, Tan'ın 'Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' suçundan ise beraatine hükmetti.

Kaynak: HDP'li Altan Tan hakkında karar (gercekgundem.com, 30.01.2018).

Yazar: Felat BOZARSLAN / DİYARBAKIR (DHA)
FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör