Mehmet Feridun Aksu

Tıp Profesörü, Tıp Doktoru

Doğum
08 Temmuz, 1947
Eğitim
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
Burç

Hekim, tıp profesörü. 8 Temmuz 1947'de Diyarbakır'da doğdu. Dr. Fethi Aksu’nun oğludur. Ziya Gökalp İlkokulu’nu bitirdikten sonra Diyarbakır Maarif Koleji’nden okuyarak ortaöğrenimini bitirdi (1964). Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni 1970 yılında bitirdi. 1971 yılında açılan sınavı kazanarak, bitirdiği fakültenin Doğum ve Kadın Hastalıkları Kliniği’nde asistan olarak göreve başladı.

1976 yılında kadın hastalıkları ve doğum uzmanı oldu. 1981 yılında doçentliğe, 1988 yılında profesörlüğe yükseldi. 1994’te, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanlığına seçildi. Ayrıca, İstanbul Üniversitesi Tüp Bebek Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü de yürüttü. 1995 yılında Üsküp Üniversitesi Kadın Doğum Cemiyeti Onur Üyeliğine, bir süre sonra da Kosova Priştina Üniversitesi Konuk Öğretim Üyeliğine seçildi. Daha sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesindeki görev yaptı.

Prof. Aksu’nun bilim adamımızın iki yüz dolayında tıbbi makalesi, yirmi dolayında da paramedikal araştırması yayımlanmıştır. İki yüz kadar ulusal veya uluslararası kongreye konuşmacı olarak katıldı. Yabancı dillerde yayımlanan beş kitabın kimi bölümlerini yazdı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cerrahi Bilimler Bölümünün yayımladığı “Cerrahiden Haberler” in genel yayın yönetmenliğini yaptı. Amatör olarak da “Gerçek Yaşam” öyküleri yazdı. Evli ve bir çocuk babası olup, İngilizce ve Almanca bilmektedir.

HAKKINDA: Şevket Beysanoğlu / DFSA (c. 3, 2. Basım 1997), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör