Mehmet Fehmi Uyanık

Milletvekili, Bürokrat, Siyasetçi

Doğum
01 Ocak, 1943
Ölüm
02 Şubat, 2020
Eğitim
İzmir İktisadi ve Ticari İlimler akademisi (Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi)
Burç

Bürokrat, siyaset adamı, XXII. Dönem Diyarbakır Milletvekili (D. 1 Ocak 1934, Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Bahçe köyü – 2 Şubat 2020, Ankara). Müftü Mehmet Uyanık ile Züleyha hanımın oğludur. İlköğrenimini Diyarbakır Süleyman Nazif İlköğretim Okulunda, ortaokulu Gaziantep’e bağlı Islahiye'de, lise öğrenimini Maraş Lisesinde tamamladı. İzmir İktisadi ve Ticari İlimler akademisinden mezun olduktan sonra askerliğini 61. Dönem yedek subay olarak İstanbul Tuzla Piyade Okulunda yaptı.

İş hayatına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda başladı ve 28 yıl iş güvenliği müfettişi olarak çalıştı. Bu görev süresince 4 yıl teftiş kurulu başkanlığı yaptı. Devlet memuriyetinden emekli olduktan sonra siyasete atılan Mehmet Fehmi Uyanık, Fazilet Partisi’nde aktif siyaset çalışmalarına başladı. Bir müddet sonra Fazilet Partisi Diyarbakır il başkanlığına getirildi. Daha sonra 2002 seçimlerinden önce kurulan Adalet ve Kalkınma Partisinin kurucu üyesi oldu. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde bu partinin listesinden XXII. Dönem Diyarbakır Milletvekili seçilerek 3 KASIM 2002 - 22 TEMMUZ 2007 arası TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı.

Milletvekilliği sırasında İstanbul Haliç çıkıntılarında olduğu gibi meskun yerleri birbirinden ayıran Batman barajının bir kolu üzerinde köprü yapılması için DSİ yetkilileriyle sürekli görüşmelerde bulundu, konuyu kamuoyunun gündeminde tutmayı başardı. Tasarlanan köprü bir proje haline getirildi ve nihayetinde gerçekleştirildi. Bu şekilde Batman barajının birbirinden ayırdığı köyler ve köylüler tekrar birbirine kavuşmuştur. Çelik konstrüksiyondan inşa edilerek tamamlanan bu köprü 2004 tarihinde açıldı ve Kızlal adı verildi. Mehmet Fehmi Uyanık, köyleri ve köylüleri birbirine kavuşturan bu köprünün yakınına bir de aile mezarlığı yaptırmıştır.

 

Vefatı:

 

 Mehmet Fehmi Uyanık, 2 Şubat 2020 günü Ankara’da tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında iken vefat etti. Cenazesi Mecliste yapılan törenin ardından, doğum yeri olan Diyarbakır’a götürülerek Silvan ilçesine bağlı Bahçe köyünde toprağa verildi.

 

KAYNAK: Gözlüklü protesto (hürriyet.com.tr, 15.12.2006),TBMM Albümü (2010), kendisinden alınan bilgiler (Aralık 2013), Eski Ak Parti Milletvekili Uyanık yaşamını yitirdi (AA- tigrishaber.com, 02 Şubat 2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör