Behzad Arif Bilgin

Gazeteci, Yazar

Ölüm
-
Eğitim
Selanik Fevziye Mektebi, Mission Laigue Fransız Lises
Diğer İsimler
M. Bilgin, Arı ve M. Tuncer

Gazeteci-yazar (D. 1898, Sela­nik – Ö. 1973). M. Bilgin, Arı ve M. Tuncer imzaları ile de yazdı. Selanik Fevziye Mektebini (1913), Mission Laigue Fransız Lisesini (1917) bitirdi. Gazetecilik mesleğine erken başladı.

İlk yazıları, 1917’den itibaren babasının ve daha sonra ağabeyi Ali Şevket’in idare ettiği ve ölümüne kadar yazacağı Yeni Asır’da yayımlandı. Mesleğe çeviri yayımlayarak başladı. Yeni Asır (Nouveau Siècle), Necat ve Havadis (1917) gazetelerinde yazmaya devam etti. İzmir’de yeniden çıkmaya başlayan Yeni Asır’da (1924-26) ve Le Lévant isimli Fransızca gazetede (1926-38) başyazarlık, kısa süre Fransızca öğretmenliği yaptı. Serbest Cumhuriyet gazetesinde yazı işleri müdürlüğü görevinde bulundu. 1950 yılında İzmir’den Demokrat Parti milletvekili seçildi ve on yıl milletvekili olarak görev yaptı. 1962’den sonra telif ve çeviri birçok romanı tefrika edildi.

ESERLERİ:

ROMAN TEFRİKALARI: En Güzel Cinayetim, Çıblak Kurban, Bü­yüleyen Sevgili, Elveda Güzel Kadın, Aşk Gele Ümit Gele, Kin ve Aşk, Bu Erkek de Kim?, Kader Çemberi, Gönüller Sultanı, Beklenmeyen Balayı, Aşk Nedir Bilmiyordu.

ÇEVİRİ: Kraliçe Kapısındaki Define (Herbert Adams’dan), Ölüme Koşan Gönül (Vicki Baum’dan).

HAKKINDA: TDOE – TDE Ansiklopedisi 2 (2002).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör