M. Sami Aşar

Şair

Doğum
02 Mayıs, 1932
Ölüm
Burç

Şair (D. 2 Mayıs 1932, Tarsus / İçel – Ö. Kasım 1998, Tarsus / İçel). İlk ve ortaokulu bitirdikten sonra, ailesinin içinde bulunduğu koşullar gereği olarak öğrenimine devam edemedi. Babasının bakkal dükkânında ve değişik işlerde çalıştı. Babasının ölümünden sonra aynı işi bir süre kendisi sürdürdü. Askerlik dönüşü uzun yıllar pamuk ticareti yaptı. 1957 yılında gittiği Almanya’dan kısa bir süre sonra yine Tarsus’a döndü. Bu arada serbest ticareti bıraktı ve 1972 yılında Çukurova Sanayi İşletmeleri’nin Basma Fabrikasında çalışmaya başladı, burada personel memurluğu yaptı. 1976 yılında yeniden gittiği Almanya’da ancak bir ay kalabildi. 1979 yılında hastalığı nedeniyle ve Talât Sait Halman’ın daveti üzerine Amerika’ya  (ABD) gitti ve Chicago’da bir buçuk ay kaldı. Döndükten sonra, on üç yıl personel memuru olarak çalıştığı Çukurova Fabrikasında, artan sağlık sorunları nedeniyle 1985’te emekliye ayrıldı. İkisi kız, ikisi erkek olmak üzere dört çocuk babasıydı. 

 M. Sami Aşar’ın, ilk ürünleri 1945 yılında Tarsus’ta çıkmaya başlayan Gülek gazetesi, 1946’da çıkmaya başladığı Güney dergisi, 1950 yılında çıkmaya başlayan Tarsus gazetesi, 1955’te çıkmaya başlayan Öngörü dergisinde yayınladı. Sonraki yıllarda, Varlık dergisi ve yıllıkları başta olmak üzere, şiirleri çeşitli ulusal yayın organlarında yer aldı. Bu durum Aşar’ın edebiyat çevrelerinde fark edilmesini sağladı. 1960’lı yıllara gelindiğinde o, bir yandan şiirlerini yazmayı sürdürürken öte yandan da edebiyat dünyası ile daha yakın ilişkiler kurmaya başladı. Bu arada şiirlerini yerel gazeteler ile ulusal dergilerde yayımlamayı sürdürdü.

Ancak Özgörü dergisi kapandıktan sonra, Tarsus’ta başka sanat edebiyat dergisi olmadığı için büyük olasılıkla daha önce olduğu gibi bu kentte çıkan yerel gazetelerde şiirlerini yayımlar. Bu konuda şunları söyler, ”Ünlü sanat dergilerinde de yazdım yerel gazetelerde de. Belki sanat çevreleri bu davranışımdan ötürü küçümsemişler, kınamışlardır beni. Ama ben övünç duymuşumdur bundan.

Sanatçının yerel gazete ve dergilerle başlayan şiir serüveni, şiir yarışması ödülleri ve yıllıklarda yayımlanan şiirleri ile devam ederken ilk kitabın hazırlıkları da yapılır. “İlkokul Öğrencisine Şiirler” üst başlığında “Vatanım” adıyla 1951 yılında Gülek Basımevinde basılır. Ancak, şair nedense hiçbir yerde bu kitabından söz etmez. Aşar. Belli ki, bu çalışmayı kendince yetkin bulmamıştır..

İkinci kitap, Kırık Uyku” adıyla 1970 yılının ilk aylarında (muhtemelen Ocak’ta) yayımlanır. Kitap kısa sürede tükenir. 1970 yılının Mart ayında Ajans-Türk Matbaasında (Ankara) yeniden basılır. Bu kez kitabın kapak deseni mizah ustası, karikatürist Altan Erbulak tarafından hazırlanır. 64 sayfa olarak basılan kitapta şairin 34 şiiri bulunmaktadır.

M. Sami Aşar’ın üçüncü şiir kitabı, “Ağzına Kuşlar Konmuş” adıyla 1972 yılında Kemal Matbaasında (Adana) basılır. Kitabın girişinde Talât Sait Halman’ın kaleme aldığı “Aşar’ın Aşaması” başlıklı bir sunuş yazısı yer alır.

Aşar’ın dördüncü kitabı olan “Birazcık”, 1974 yılı Mart ayında yayımlanır. Yine Kemal Matbaasında basılan bu şiir kitabının kapak düzeni ile resmi, Tarsuslu ressam ve hattat Etem Çalışkan tarafından yapılır.

Şairin beşinci şiir kitabı, “Kim Daha Sen” adıyla Nisan 1976’da yayımlanır. Kemal Matbaasında basılan kitabın arka kapağında ise, yine Talât Sait Halman’ın, M. Sami Aşar’ı değerlendiren kısa bir yazısı yer almaktadır.

Sami Aşar’ın altıncı ve son şiir kitabı “Yalnızlık Sözcüsü” adıyla 1983 yılında Kemal Matbaasında basılarak yayımlanır. 83 sayfadan oluşan Yalnızlık Sözcüsü’nde 67 şiir yer almaktadır.

M. Sami Aşar’ın yirmi kadar şiiri Türk Sanat Müziği formunda bestelendi ve bu eserler çeşitli sanatçılar tarafından yorumlandı.. Bestelenen şiirlerin bazıları şunlardır: Sevgin Yaşatır Beni (Avni Anıl-Rast Makamı), Gülünce Güzelsin (Avni Anıl-Nihavent), Bir Mektup Bekliyorum (Avni Anıl-Kürdilihicazkâr), Günler Aşk Çiseliyor (Erdinç Çelikkol-Uşşak), Gözlerine Gönlüm Bir Ev (Erdinç Çelikkol-Kürdi) ve Yalancı Gibisin (Erdinç Çelikkol-Hicaz).

Yeni Adana gazetesinin Ahmet Remzi Yüregir Şiir Ödülü (1954) ile Varlık dergisinin şiir yarışmalarında iki kez birincilik ödüllerini (1959) kazandı. Yeni Adana gazetesinin Ahmet Remzi Yüregir Şiir Ödülü (1954) ile Varlık dergisinin şiir yarışmalarında iki kez birincilik ödüllerini (1959) kazandı.

ESERLERİ (Şiir):

Vatanım (1951), Kırık Uyku (1970), Ağzına Kuşlar Konmuş (1972), Birazcık (1974), Yalnızlık Kim Daha Sen (1976), Sözcüsü (1983).

HAKKINDA: Güneyli Sanatçılarla Konuşmalar-1 (Öngörü, 1 Mayıs 1955), Talât Sait Halman / Aşar’ın Aşaması (Ağzına Kuşlar Konmuş, 1972), Talât Sait Halman’ın M. Sami Aşar’ı Değerlendirmesi (Kim Daha Sen, 1976), Yurt Ansiklopedisi (5.cilt, s. 3749-1982), TBE Ansiklopedisi (2001), Uğur Pişmanlık / Tarsuslu Romantik Şair M. Sami Aşar: Yaşamı ve Şiirleri (2007), Uğur Pişmanlık / Tarsuslu Yazarlar ve Sanatçılar Ansiklopedisi (Ocak 2008).

BAHARIN DUDAKLARINDAN ÖPMEK

İlkin baharın dudaklarından öpeceğim

Alnıma rüzgârın serinliği değecek

Maviyle yeşilin ortasında derbeder

Minnacık kuşlar geçecek

 

Bir yaprak boyu büyüyen ağaçlar

Solgun yırtık elbiselerini değiştirecek

En ince damarlarına gövdenin

Özsu yürüyecek

 

Gürül gürül akan küçük ırmak

Dağlardan bulutların gözyaşını getirecek

Bembeyaz varlığı bir mevsimin

Kanımızın sıcaklığında eriyecek

 

Karıncaların telaşına bir bakın

İçinizden tertemiz duygular geçecek

Pırıl pırıl renklerini sevdalar

Gözlerinize verecek

 

Düşüncelerin ucundan yemyeşil el değmemiş

Anılar doğacak çiçek çiçek

Dilimin ucunda ölüm var ama

Bir çokları da evlenecek 

EYVALLAH TARSUS KASABASI

Kırık bir çivi söker gibi Tarsus’tan

Bir tren mi alıp götürecek yalnızlığımı

Bir vapur mu, otobüs mü bilmiyorum

Büyük özlemler yamalı yüreğime

Bir kez daha eğiliyorum

 

Gözlerinin mavisini alacağım derin kuyulardan

Yaprakların yeşilini saçlarının sarısını tüm

Parkın garipsi ıslak şarkılarını

Anamın ak sütü gibi helal edeceğim

Tarsus’tan bırakıp sevdalarımı

 

Bu sokak seninle büyülenir ipek böceğim

Ağaçlar soluk alır pencere kanatları

Çocuksu günahlar batar dudaklarıma

Beynim kamaşır yörendeki ışıktan

Seninle başlar gölgemin bitimi

İlk çizgiye ter düşer son kırışıktan.

 

Bir tutam mezzeki sakızı gibi

Özlemini çiğneyip avutması zor olacak

Eyvallah Tarsus kasabası eş – dost

Demesi kolay dayanması mosmor olacak

GÜLÜNCE GÜZELSİN

Gülünce güzelsin ağlarken güzel

Gecenin koynuna yatarken güzel

Çiçekler mevsimsiz açar yüzünde

Uykudan sıyrılıp kalkarken güzel

Bir gün öleceksin ama en güzel

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör