M. Salih Tanrıverdi

Müftü, Alim

Doğum
Ölüm
03 Şubat, 1981

Son dönem Diyarbakır alim ve müftülerinden (D. 1913, Kulp / Diyarbakır - Ö. 3 Şubat 1981, Diyarbakır). İlkokulu dışarıdan, imtihana girerek bitirdi. On sekiz yıllık medrese tahsili süresince Arapça, Farsça öğrendi, dini ilimleri tahsil etti. 1937 tarihinde İbrahim Efendi’den icâzet aldıktan sonra fahri İmamlık yapmaya başladı. Bu arada medresede müderrislik yaparak Arapça, Tefsir, Hadis, Fıkıh ve Kelâm dersleri okuttu. Birçok talebe yetiştirdi. 1941 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nca açılan Müftülük imtihanına katılarak başarı göstermiştir. İlk olarak doğum yeri olan Kulp İlçesi Müftülüğüne atanmıştır. Burada 8 yıl görev yapmıştır. 1952 yılında Muş ili Varto ilçe Müftülüğüne atanmış ve burada 2 yıl görev yaptıktan sonra Muş il Müftülüğüne naklen atanmış ve 5 yıl görev yapmıştır. Son olarak 1961 yılında Diyarbakır İl Müftülüğüne atanmış 21 yıl aralıksız bu görevde bulunmuş, 03.02.1981 tarihinde vefat etmiştir. Evli ve 5 çocuk babası olup çeşitli konularda yayımlanmış makaleleri vardır. Arapça ve Farsça bilmekteydi

Müftü Salih Tanrıverdi'nin müftülüğü zamanında, onunla dönemin Kulp müftüsü Mehmet Emin Bozarslan arasında, Bozarslan'ın "İslamiyette Şeyhlik ve Ağalık" adlı kitabında yer alan fikirleri yüzünden epey bir gerginlik ve polemik yaşandı. Müftü Salih Efendi, Bozarslan'n kitabındaki "İslamiyette şeyhlik ve ağalık yoktur" görüşüne şiddetle karşı çıkarak, gazetelerde yayımladığı yazılarında "İslamiyette şeyhlik de ağalık da vardır" görüşünü savunmuştu. Bu tartışmalar, il müftüsünün ilçe müftüsünü görevden almasıyla sonuçlandı.

KAYNAK: Cumhuriyetin 50. Yılında Diyarbakır 1973 İl Yıllığı (Ankara 1973), musmuftulugu.gov.tr, İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) - Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör