Ahmet İnan

Tefsir Araştırmacısı

Eğitim
Selçuk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi

Tefsir araştırmacısı. 1962, Kâhta / Adıyaman doğumlu. İlk, orta ve lise tahsilini Adıyaman’da tamamladı. 1985 yılında Selçuk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinden “Kur’an’da Takva Kavramı” başlıklı lisans teziyle mezun oldu. Çeşitli resmi kurumlarda çalıştı. Kısa bir süre din görevlisi olarak Almanya’da görev yaptı. 1991-92 akademik öğretim yılında hükümetler arası kültürel işbirliği çerçevesinde Suriye’de araştırmacı olarak bulundu. Bu süre içinde çeşitli Arap ülkelerinde incelemeler yaptı.

1993 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Kur’an İlimleri Açısından Kur’an’la Yetinme” adlı teziyle yüksek lisans öğrenimini tamamladı. 1999 yılında Ankara Üniversitesi SBE’de “Çağdaş Egemenlik Teorisi ile Kur’an’ın Hakimiyet Kavramının Karşılaştırılması” adlı teziyle doktora çalışmasını tamamladı. Ulusal ve yerel radyo-televizyon programlarına katıldı. Çalışmalarını Dicle Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak sürdürdü.

Makaleleri, fakülte öğrenciliği yıllarında arkadaşlarıyla birlikte çıkardığı Güldeste dergisinde başlayarak, Merhaba, Gençlik, Yeni Şafak, Nubihar, Sözleşme, İslâmiyat, Dini Araştırmalar vd. dergi ve gazetelerde yayımlandı. Çağdaş Egemenlik Teorisi ile Kur’an’ın Hakimiyet Kavramının Karşılaştırılması (1999) adlı bir basılı eseri vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör