Fidel Balta

Araştırmacı, Yazar

Doğum
Eğitim
Cumhuriyet Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü

Araştırmacı-yazar. 1980 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde doğdu. Cumhuriyet Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdikten sonra Siyaset ve Sosyal Bilimler Anabilim Dalında yüksek lisans yaptı. "Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Siyasal Kültür Unsurları" tezi ile bilim uzmanı unvanı aldı.

2006 yılından itibaren Diyarbakır’daki yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarında çalıştı. Sur Belediyesinde proje ofisi koordinatörlüğü, İl Özel İdarede basın danışmanlığı, Sosyal Girişim Derneği’nde yönetim kurulu başkanlığı, İşadamları Federasyonu’nda genel sekreterlik yaptı. 2008 yılında Diyarbakır Kültür Sanat Vakfı (DKSV)'nın kurucuları arasında yer aldı. 2008-2010 yıllarında DKSV’de başkan vekilliği yaptı. 2010 yılından itibaren ise DKSV yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendi.

Siyaset felsefesi ve siyasal tarih konularında makaleleri Dünya, Radikal, Taraf, Yeni Şafak ve Zaman gibi çeşitli gazetelerde yayımlandı. Ayrıca Diyarbakır’da Diyarbakır Sur Belediyesi Dergisi, Diyarbakır İl Özel İdaresi Dergisi, DOGÜNSİFED Dergisi, DTSO Dergisi ve DKSV Dergisinde yayın danışmanlığı, genel yayın yönetmenliği ve yazarlık yaptı. 

DKSV’nin gençlere yönelik açtığı yazarlık, şiir, tarih, fotoğraf ve siyaset atölyelerinde dersler verdi. Sur Belediyesinin çocuklara yönelik projelerinde, Büyükşehir Belediyesi ve Özel İdarenin kentsel gelişme çalışmalarında, Sevgi Şemsiyesi Derneği’nin mesleki eğitim projesinde çalıştı. Girişimciliğe Doğru, Ahşap Oyuncak Atölyesi Projesi, Doğunun Kapısı Diyarbakır Projesi, Diyarbakır Buluşmaları Projesi, Diyarbakır Sanat Buluşmaları Projesi ve Atölye Diyarbakır Projesinde koordinatörlük yaptı.

2005 yılında "Demokrasinin Mana ve Ehemmiyeti" başlıklı yazısı Liberal Düşünce Topluluğu ve Açık Toplum Enstitüsü tarafından düzenlenen ödüllü yarışmada Türkiye üçüncüsü seçildi.

Fidel Balta, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana ve Diyarbakır Eski Belediye Başkanı Mehdi Zana'nın kızı Ruken Zana ile 4 Kasım 2013'te evlendi. 

Düğüne, BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, DTK Başkanı Ahmet Türk, BDP milletvekilleri Pervin Buldan, Ayla Akat Ata, Azil Zozani, Mülkiye Birtane, Sırrı Sakık, Aysel Tuğluk, IKYB Ankara Temsilcisi Behrol Galali, Ak Parti Diyarbakır eski Milletvekili Abdurrahman Kurt, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve BDP’li bazı belediye başkanları ile çok sayıda davetli katıldı.

ESERLERİ:

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Diyarbakır ve Çevresi (Osmanlıcadan çeviri, 2006),  

Yerel Yönetimler İçin Bir Model Önerisi (2006), 

Doğunun Kapısı Diyarbakır Kitabı (Editör, 2009), 

Dağın Ardına Bakmak (Editör, 2011), 

Bulanık Sular (Senaryo, 2011).

KAYNAKÇA: BDP’liler Zana’nın düğününde buluştu (agos.com.tr, 04.11.2013), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) – Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör