Cafer Vayni

Sosyolog

Doğum
05 Mart, 1968
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü
Burç

Toplumbilimci. 5 Mart 1968, Gülyalı / Ordu doğumlu. İlk ve ortaokulu Gülyalı’da okudu. Ordu Lisesi (1985), İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü (1994) mezunu. Bitirdiği yıl Prof. Dr. Ümit Meriç yönetiminde yüksek lisans çalışmalarına başladı. 1998 yılında Türkiye Sosyalist Partisi ve yayın organları Gerçek ile Gün gazetelerini ele aldığı tezi ile yüksek lisansını tamamladı. İstanbul’da sosyoloji öğretmenliği yaptı. Genç Sosyologlar Derneği ve Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir.

Yazı çalışmalarına 1992’de, Yeni Düşünce gazetesinde başladı. Sonraki yıllarda dizi yazı, röportaj, makale ve denemeleri Yeni Şafak, Zaman, Gündüz ve Muhalif gazeteleri ile; Avaz, Sandal, Kültür Dünyası, Türk Edebiyatı, Genç Erenler, Alperen, Genç Arkadaş, Ülkü Ocağı, Ülkü Ocakları ve Ülke dergilerinde yayımlandı. Kültür Dünyası dergisinin 1997 yılında açtığı yarışmanın deneme dalında mansiyon aldı. İlk sayısı 15 Ocak 2004 tarihinde yayımlanan Ekonomi Politika dergisinin kurucularındandır.

2003 yılında Prof. Dr. Ümit Meriç ve Dr. Ayşenur Kurtoğlu ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına Kentli Yaşam Kılavuzu’nu hazırladı. Bu kılavuzda yazdıkları “İstanbullu Olmanın 34 Altın Kuralı”, İstanbul Televizyonunun test yayını aşamasında uzun süre yayımlanarak “kentli olmak yönünde” önemli katkılar sağladı.

ESERLERİ:

Erol Güngör (2002), Cemil Meriç (2002).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör